لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۵

مقامات زندان منوچهر بختیاری را سه ماه از دسترسی به تلفن برای تماس با خانواده محروم کردند


منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از کشته‌‌شدگان اعتراضات آبان‌ ۱۳۹۸
منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از کشته‌‌شدگان اعتراضات آبان‌ ۱۳۹۸

یک نهاد حقوق بشری اعلام کرد که منوچهر بختیاری، زندانی دادخواه در زندان چوبین‌در قزوین، از ۱۹ دی توسط «شورای انضباطی» زندان به مدت سه ماه از دسترسی به تلفن زندان و تماس با خانواده‌اش محروم شده است.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، منوچهر بختیاری در روز ۱۹ دی درباره حکم ۱۸ سال حبس خود با خانواده‌اش در حال صحبت بود که تلفن او قطع شد و نزدیکان او احتمال می‌دهند که محرومیت از تماس به این دلیل بوده باشد.

نهادها و کنشگران حقوق بشری بارها گزارش داده‌اند که مقامات جمهوری اسلامی برای فشار بر زندانیان و خانواده‌هایشان، آنان را از حق تماس تلفنی و ملاقات محروم می‌کنند.

در یکی از تازه‌ترین گزارش‌ها، مهدی مسکین‌نواز، زندانی سیاسی در اعتراض به قطع تماس او با دختر نوجوانش، در زندان اوین خودسوزی کرده است.

محرومیت منوچهر بختیاری از تماس با خانواده‌اش در پی پرونده‌سازی مقامات قضایی برای منوچهر بختیاری در زندان، و محکومیت این زندانی دادخواه توسط دادگاه انقلاب اسلامی کرج به «۱۸ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق» صورت گرفته است.

پیش از این، صبا بختیاری، خواهر منوچهر بختیاری، در واکنش به پرونده‌سازی برای این زندانی دادخواه به صدای آمریکا گفته که او جز دادخواهی فرزندش و آب و خاک ایران کاری نکرده و «جنگ ما ملت» با جمهوری اسلامی بدون ترس از زندان ادامه دارد.

به گفته صبا بختیاری، اکثر این اتهاماتی که به منوچهر بختیاری نسبت داده‌اند همان‌هایی است که سه سال و نیم قبل نیز با همین اتهامات محاکمه شد و حکم قطعی سه سال و شش ماه زندان، دو سال ممنوعیت خروج از کشور دو سال تبعید به بیرون از تهران و کرج برای او صادر شد.»

فشارهای جمهوری اسلامی بر خانواده‌های دادخواه و زندانیان سیاسی، پیش از این نیز سابقه داشته است. بنا بر گزارش‌های پیشین، نرگس منصوری زندانی سیاسی در پی «مصادره خانه مادرش» در زندان اعتصاب غذا کرده است.

درباره این فشارها بر فعالان مدنی و سیاسی و خانواده‌های دادخواه، پیشتر پوران ناظمی به صدای آمریکا گفته که جمهوری اسلامی با قطع «شاهرگ اقتصادی کنشگران»، آنها و خانواده‌هایشان را تحت فشار قرار می‌دهند.

بنا بر گزارش‌های پیشین، خانه خواهر منوچهر بختیاری نیز که به عنوان وثیقه به دادگاه انقلاب کرج سپرده شده بود، به مزایده گذاشته شده است.

XS
SM
MD
LG