لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

گشایش مرکز یادبود ماندلا در ژوهانسبورگ


مدیر مرکز یادبود ماندلا می گوید تلاش مرکز یادبود ماندلا و تلاش فیلمی که بر مبنای زندگی وی ساخته شده، آن است که جنبه های گوناگون زندگی مادیبا نمود یابد و وی نه به عنوان انسانی کامل و بی کاستی، که به عنوان انسانی بزرگ و مبارز با خطایا و ضعف های انسانی، به مردم شناسانده شود.

مقام های دولت آفریقای جنوبی مرکز یادبود نلسن ماندلا را در ژوهانسبورگ گشوده اند. گشایش این مرکز ۱۱ روز پیش از اکران عمومی فیلم هالیوودی زندگی ماندلا در آفریقای جنوبی انجام شده است.

این فیلم بر مبنای داستان زندگی این نماد مبارزه با تبعیض نژادی ساخته شده است. گشایش فاخر این مرکز به افتخار خدمات ماندلا، با استقبال و قدردانی اعضای خانواده وی همراه بود.

بازدیدکنندگان از مرکز نلسن ماندلا که در واقع موزه ای است و محل گردآوری متعلقات او، ماکت بازسازی شده ای از دفتر کار بسیار تمیز و به غایت مرتب او را خواهند دید. در میان دیگر اشیاء به نمایش گذارده شده، شماری از نامه های آقای ماندلا هم هست که دربرگیرنده بخشی از خاطرات دوران ۲۷ ساله زندان وی نیز می شود، و البته جایزه صلح نوبل که در سال ۱۹۹۳ به پاس مبارزات ضدآپارتاید وی و پایان دادن به حاکمیت نژادپرستانه در آفریقای جنوبی به او اهدا شد.

در مراسم گشایش این مرکز، جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی نیز حضور داشت و بار دیگر در این خصوص سخن گفت که میزان اثرپذیری وی از ماندلا بسیار بوده و او ملهم از تلاش ها و مبارزات خستگی ناپذیر ماندلا بوده که به رهایی امیدوار شده است.

نوه نلسن ماندلا نیز در مراسم افتتاح مرکز ماندلا سخن گفت و گفت که گشایش این مرکز، یاد و خاطره پدربزرگش را برای نسل های آینده حفظ خواهد کرد و جاودان نگاه خواهد داشت، و افزود که خانواده اش از این بابت خرسند و ممنونند.

جاکوب زوما و اغلب سیاستگران و چهره های شاخص دیگر جهان، به ویژه در آفریقای جنوبی، نلسن ماندلا را «مادیبا» می خوانند، که نام سنتی و قبیله ای اوست.

سلو هاتنگ، مدیر مرکز یادبود ماندلا، می گوید فیلمی که بر اساس داستان زندگی نسلن ماندلا ساخته شده، به خوبی موفق شده ویژگی های ماندلا را به تصویر کشد، که پیچیدگی و چند بعدی بودن در میان آنهاست.

آقای هاتنگ خاطرنشان کرد که تلاش مرکز یادبود ماندلا و تلاش فیلم زندگی وی، آن است که جنبه های گوناگون زندگی مادیبا نمود یابد و وی نه به عنوان انسانی کامل و بی کاستی، که به عنوان انسانی بزرگ و مبارز با خطایا و ضعف های انسانی، به مردم شناسانده شود، و از این راه، نسل های آینده بدانند که با کوشش، می توان دست به هر کاری زد و آنچه را که ناممکن به نظر می رسد، میسر و ممکن ساخت.

گفتنی است که دیدار از مرکز یادبود ماندلا برای همگان ممکن و رایگان است، اما تنها با تعیین وقت قبلی انجام می گیرد.
XS
SM
MD
LG