لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۴

پرده برداری از مجسمه نلسون ماندلا در واشنگتن


مجسمه نلسون ماندلا، رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی در محوطه بیرون سفارت آفریقای جنوبی در واشنگتن و مقابل جسمه چرچیل نصب شده است

روز شنبه از مجسمه نلسون ماندلا، رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی در محوطه مقابل سفارت آفریقای جنوبی در واشنگتن پرده برداری شد. مراسم پرده برداری از این مجسمه در محلی انجام شد که چهار معترض در سال ۱۹۸۴ بازداشت شدند، تحولی که به اعمال تحریم علیه آفریقای جنوبی منتهی شد.

این مجسمه سه متری شبیه مجسمه ای است که در محوطه بیرون دروازه «مرکز دارالتادیب» در آفریقای جنوبی نصب شده است، این مرکز بازداشتگاهی است که ماندلا پس از ۲۷ سال حبس، به دنبال آزادی در دوران آپارتاید به آن منتقل شد. این مجسمه اثر ژان دویل است که از روی عکس های ماندلا به هنگام ترک زندان در سال ۱۹۹۰ ساخته شده است و نشان می دهد که ماندلا مشتش را به نشانه پیروزی بالای سرش بالا برده است.

ابراهیم رسول، سفیر آفریقای جنوبی در ایالات متحده می گوید مجسمه وسط خیابان و مقابل مجسمه وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا نصب شده است. چرچیل نیز در این مجسمه دستش را به نشانه پیروزی بالا گرفته است. او یادآوری می کند وجود این دو مجسمه در مقابل هم مثل بازی سنگ کاغذ قیچی است که «سنگ بر سر قیچی می خورد».

یک پلاک هم یکی از نقل قول های برگرفته از سخنرانی ماندلا در اجلاس مشترک کنگره پایین مجسمه نصب شده است. این سخنرانی چندین ماه پس از آزادی او در سال ۱۹۹۰ ایراد شد.

روی این پلاک نوشته شده است: «موضعی که اتخاذ کردید، به پایگاه محکمی بدل شد ... که [ثابت کرد] ما این جا دوستانی داریم ... مبارزانی علیه نژادپرستی که به دلیل درد و رنج ما، رنج می کشد و در پی موفقیت ما هستند چون ما نیز در پی پیروزی دموکراسی علیه سلطه ستمگران هستیم. من صدای میلیون ها انسان در سراسر این سرزمین بزرگ هستم که به پا خاستند و با تبعیض نژادی مبارزه کردند. بیایید دست در دست هم بگذاریم تا بتوانیم دیوار محکمی در برابر نژادپرستی بسازیم ... بیایید اطمینان حاصل کنیم که عدالت بدون تاخیر و درنگ، پیروز خواهد شد.»
XS
SM
MD
LG