لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۸

ادعای دادستان کل جمهوری اسلامی: قانون «کشف حجاب»‌ رضا شاه دلیل «ناهنجاری‌ها» است؛ تداوم سرکوب آزادی‌های زنان در ایران


درگیری یک زن با یک آخوند مدافع حجاب اجباری در قم (آرشیو)
درگیری یک زن با یک آخوند مدافع حجاب اجباری در قم (آرشیو)

هم‌زمان با انتشار گزارش‌های تصویری از خشونت مأموران نیروی انتظامی با زنان برای سرکوب پوشش اختیاری، دادستان کل جمهوری اسلامی با حمایت از «طرح نور» ادعا کرد که ۴۵ سال زمان زیادی برای «فرهنگ‌سازی» نیست و «ناهنجاری‌های اجتماعی» ناشی از قانون «کشف حجاب» رضا شاه است.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، محمد موحدی آزاد، دادستان کل جمهوری اسلامی، با حمایت از اقدامات فرماندهی انتظامی در طرح موسوم به «نور»، گفت که «کلیات طرح نور فراجا مورد تأیید است» و «برای اجرای صحیح طرح، دستورالعملی از سوی دادستانی کل تهیه شده و به‌زودی به فراجا ابلاغ می‌شود.»

هم‌زمان با اظهارات این مقام بلندپایه قوه قضاییه، گزارش‌های ویدئویی از برخورد خشونت‌بار مأموران پرشمار نیروی انتظامی برای مقابله با زنانی که در مقابل حجاب اجباری نافرمانی مدنی می‌کنند، منتشر می‌شود.

یک گزارش ویدئویی که در روز چهارشنبه منتشر شده نشان می‌دهد مأموران پرشمار زن و مرد فرماندهی انتظامی یک زن جوان را با خشونت بازداشت می‌کنند و یک مأمور نیز در حال فیلم‌برداری از آنها است.

موحدی آزاد همچنین با بیان این که «۴۵ سال فرصت زیادی برای فرهنگ‌سازی» نیست، استفاده زنان از پوشش اختیاری را «ناهنجاری اجتماعی» ناشی از قانون «کشف حجاب» در زمان رضا شاه پهلوی دانست و مدعی شد که «دشمن دنبالش» بوده است.

«دشمن»، کلیدواژه‌ای است که مقامات جمهوری اسلامی از آن برای اشاره به کشورهای اروپایی و آمریکا و اسرائیل استفاده می‌کنند.

دادستان کل جمهوری اسلامی درباره مقابله مأموران حکومتی با پوشش اختیاری زنان گفت که باید «سطح‌بندی» انجام شود و «تمرکز بر برخورد با جرایم سازمان‌یافته و درباره شل‌حجابی، توصیه و تأکید ما انجام اقدامات ارشادی با رویکرد متنبه شدن افراد است.»

موحدی آزاد همچنین خواستار آن شد که «طرح نور» در «حوزه تولید و عرضه لباس‌های ناهنجار» نیز «حضور جدی داشته باشد.»

جمهوری اسلامی از روز ۲۵ فروردین با اجرای «طرح نور»، نیروهای انتظامی و لباس شخصی خود را در خیابان‌های شهرهای مختلف ایران مستقر کرد، اما با وجود بازداشت‌های گسترده، مقاومت مدنی در مقابل آن ادامه دارد.

تشدید برخورد مقامات جمهوری اسلامی با زنان برای اعمال حجاب اجباری با انتقاد گسترده نهادهای حقوق بشری و بین‌المللی همراه شده است.

کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌ مذهبی بین‌المللی در اردیبهشت‌ طی بیانیه‌ای با اشاره به سرکوب فزاینده زنان و دختران در ایران به دلیل «سرپیچی» از قوانین حجاب اجباری، خواستار تحریم‌های بیشتر علیه مقامات جمهوری اسلامی، از جمله مقامات امنیتی شد.

همچنین، سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه در نامه‌ای سرگشاده خطاب به مقامات جمهوری اسلامی درخواست کرده است همه کسانی که به دلیل سرپیچی از رعایت حجاب اجباری بازداشت به سر می‌برند «بی قید و شرط» آزاد شوند.

در روزهای پیشین، یک مأمور نیروی انتظامی در پیامی به صدای آمریکا اعلام کرد که نیروهای لباس شخصی حاضر در «طرح نور» وظیفه نظارت و فیلم‌برداری از مأموران را برعهده دارند تا به موارد «تمرد» احتمالی رسیدگی شود.

فریبرز کرمی‌زند، افسر پیشین پلیس با تأیید این روایت گفت که فرماندهان اغلب سپاهی نیروی انتظامی بر این که «نارضایتی‌های گسترده در نهایت به تمرد می‌انجامد» واقفند.

XS
SM
MD
LG