لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۲

«انور ابراهیم» سیاستمداری که به اتهام لواط زندانی بود، عفو شد


آقای ابراهیم بعد از آزادی در کنار همسر و دخترش بعد از آزادی.
آقای ابراهیم بعد از آزادی در کنار همسر و دخترش بعد از آزادی.

انور ابراهیم سیاستمدار مشهور مالزی که به اتهام لواط زندانی بود، بعد از انتخابات اخیر در این کشور، با عفو پادشاه مالزی روز چهارشنبه از زندان آزاد شد.

آقای ابراهیم که سابقه وزارت و معاون نخست وزیری کشور مالزی را دارد، در سال ۲۰۰۰ به اتهام لواط به زندان محکوم شد، اما چهار سال بعد حکم او لغو شد. او در سال ۲۰۱۴ بار دیگر به همان اتهام محکوم و اینبار زندانی شد.

آقای ابراهیم همواره این اتهام را رد کرده است. او سه سال از محکومیت پنج ساله خود را تحمل کرده بود.

عفو آقای ابراهیم بعد از پیروزی حزب ماهاتیر محمد صورت می گیرد.

ائتلاف مخالفان نخست وزیر مالزی به رهبری ماهاتیر موفق شدند در انتخابات پارلمانی چهارشنبه در مالزی به یک پیروزی تاریخی دست یابند و اکثریت لازم را برای تشکیل دولت به دست آورند. انور ابراهیم قبلا معاون ماهاتیر محمد بود، اما در سال ۱۹۹۸ با جریان حاکم اختلاف پیدا کرد و از سمت خود برکنار شد. ماهاتیر هم از سال ۲۰۱۶ به مخالفان دولت پیوست.

هرچند ماهاتیر محمد ۹۲ ساله حکم فرمان انتصاب به نخست وزیری را از پادشاه مالزی دریافت کرده اما گفته می شود او به زودی کنار می رود و احتمالا انور ابراهیم جای او را خواهد گرفت.

در انتخابات چهارشنبه گذشته ماهاتیر محمد و حزب پاکاتان هاراپان (ائتلاف امید) علیه ائتلاف موسوم به باریسان ناسیونال (جبهه ملی) به رهبری نجیب رزاق نخست وزیر این کشور به پیروزی چشمگیری رسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG