لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی برای تحریم، بی نتیجه ماند


جلسه علنی و رسمی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای بررسی اثر تحریم ها علیه ایران، با نارضایتی برخی نمایندگان نیمه تمام ماند. نمایندگان مجلس می گویند مقام های دولتی حاضر در جلسه، تنها مطالب تکراری و شعاری بیان کردند، درحالی که آنها انتظار داشتند دولت برای کاهش اثر تحریم ها، راهکاری داشته باشد.

قرار بود امروز مجلس، پشت درهای بسته، اثرات تحریم ها را با چهار مقام حکومتی بررسی کند؛ سعید جلیلی ، دبیر شورای عالی امنیت ملی که از نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی محسوب می شود و سه مقام دولتی: علی اکبر صالحی، وزیر خارجه؛ محمود بهمنی، رییس بانک مرکزی و شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد.

در جلسه امروز، جلیلی و صالحی حاضر نشدند و پاسخ های دو مسوول اقتصادی دولت، با واکنش منفی نمایندگان مواجه شد.

برخی از نمایندگان از جمله شکور اکبر نژاد از کمیسیون اقتصادی و مهدی سنایی از کمیسیون امنیت ملی مجلس می گویند، پاسخ های مقامات دولتی آنقدر تکراری و خنثی بود که سر و صدای نمایندگان بلند شد. حتی برخی منابع از جمله خبرآنلاین از «آبستراکسیون» نمایندگان ناراضی خبر داده اند.

آبستراکسیون، ترک جلسه و از رسمیت انداختن آن برای جلوگیری از تصمیم گیری است. هرچند قرار نبود در جلسه غیر علنی امروز مجلس تصمیمی گرفته شود، اما نمایندگان می گویند این خروج شان، اعتراضی به «سخنان کلی و غیر واقعی» دولت است.

در شش ماه گذشته با افزایش تحریم ها علیه ایران ، مقام های جمهوری اسلامی بارها از بی اثر بودن تحریم ها سخن گفته اند. امروز محمود احمدی نژاد در سفر به ورامین گفت همه ی انبارها پر است و اقتصاد کشور با ثبات است.

مشابه این ادعا را وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی در جلسه غیر علنی مجلس گفته اند:«تحریم ها اثری بر ما ندارد، بسته آماده مقابله با تحریم ها داریم، اتفاق خاصی نمی افتد.»

برخلاف ادعای مقام های دولت، صاحبنظران اقتصادی از تاثیر تحریم ها می گویند که موجب ناتوانی دولت در مهار گرانی و تورم شده است.

دولت این انتقادات را نمی پذیرد. محمود احمدی نژاد امروز در ورامین، آشفته شدن بازار سکه و ارز را ناشی از تلاش منتقدان دولت دانست اما امروز در جلسه غیر علنی مجلس، نمایندگان از تیم اقتصادی دولت روایت دیگری درباره سکه و ارز شنیده اند؛ بهمنی و حسینی به نمایندگان گفته اند «... سیاست فروش سکه جواب داده. در مورد بازار ارز هم همین سیاست را داریم و پولهای سرگردان مردم را جمع کرده ایم...»

همین توضیحات ، موجب اعتراض نمایندگان شده است.

پیش از این، ۷۹ نماینده ی مجلس شورای اسلامی طرح سوال از محمود احمدی نژاد را ارایه داده اند که اگر تا هفته آینده بر سوال شان اصرار داشته باشند، رییس دولت برای توضیح درباره عملکردش، باید در مجلس حاضر شود.

XS
SM
MD
LG