لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۴

یک جلسه غیرعلنی دیگر در مجلس، اینبار برای نوسان شدید دلار


یک جلسه غیرعلنی دیگر در مجلس، اینبار برای نوسان شدید دلار

همزمان با نوسان شدید ارزش دلار در ایران و سکوت مقام های دولت محمود احمدی نژاد ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی قصد دارند دومین جلسه غیر علنی در روزهای اخیر را برای بررسی نوسانات قیمت ارز و سکه برگزار کنند و رییس کمیسیون اقتصادی هم از جلسه فوق العاده درمورد ارز خبرداده است.

به گفته یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، قرار است روز یکشنبه، نمایندگان در غیاب رسانه ها، با برخی اعضای دولت چالش اخیر بازار ارز و طلا را بررسی کنند.

قیمت دلار در روزهای اخیر افزایش زیادی داشت و ضمن کاهش ارزش پول ملی جمهوری اسلامی ، قیمت هر دلار تا ۱۷۸۰ تومان هم رسید.

این دومین جلسه غیر علنی مجلس در روزهای اخیر است. دو هفته پیش، مجلس برای بررسی اثر تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی، جلسه غیرعلنی برگزار کرد که به نتیجه ای منتهی نشد. نمایندگان حاضر در آن جلسه، در اعتراض به پاسخ های کلی دولتی ها، جلسه را ترک کردند. (گزارش روزنامه شرق در اینباره)

امروز، احمد توکلی و الیاس نادران، دو نماینده منتقد دولت، در نامه ای خطاب به رییس مجلس ، نوشته اند برخلاف نظر دولت، همه چیز آرام نیست و مجلس باید برای نجات اقتصاد ملی تصمیم موثری و قطعی بگیرد:

آنها به موارد زیر اشاره کرده اند:

- بازار ارز نشان می دهد وضعیت اقتصادی کشور بحرانی است
- شرایط نامناسب ناشی از اقدامات نادرست و ناتوانی دولت است
- رییس کمیته مقابله با تحریم صلاحیت علمی ندارد و پرونده قضایی مالی دارد
- دولت با آمارهای خودساخته ، همه چیز را بر وفق مراد نشان می دهد
- مجلس باید برای نجات اقتصاد ملی تصمیم موثری و قطعی بگیرد

محمود احمدی نژاد سه ماه پیش در سفر استانی به همدان گفته بود هر دلار ۹۰۰ تومان هم نمی ارزد. تاکنون مقام های دولت محمود احمدی نژاد واکنش چندانی به نابسامانی بازار ارز نشان نداده اند و تنها چند مقام بانک مرکزی ادعا کرده اند منابع ارزی کافی وجود دارد و جای نگرانی نیست. با افزایش قیمت دلار، اکنون خبرگزاری فارس که از حامیان سنتی دولت محمود می شود نیز زبان به انتقاد گشوده است. این خبرگزاری پرسیده است:«آقای رئیس جمهور؛ پس کو دلاری که 900 تومان هم نمی ارزد؟»

برخی صاحبنظران، سکوت دولت را ناشی از رضایت آنها از جذب نقدینگی می دانند. تفاوت قیمت دلار دولتی و آزاد موجب استقبال خریداران دلار شده است. دولت ایران معمولا در ماه های پایان سال ، با کمبود نقدینگی مواجه می شود و امسال بخاطر پرداخت یارانه های نقدی ، بیش از قبل به نقدینگی نیاز دارد.

برخی هم مانند ارسلان فتحی پور، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقدند افزایش تحریم ها و امضای قانون تحریم بانک مرکزی توسط رییس جمهوری آمریکا بر گرانی ارز تاثیر داشته است. با افزایش قیمت دلار، کمیسیون اقتصادی مجلس هم قصد دارد روز سه شنبه، جلسه ای فوق العاده در مورد مساله ارز برگزار کند.

بانک مرکزی در دو روز گذشته سعی کرده است بصورت دستوری به صرافی ها بازار ارز را کنترل کند که با مقاومت برخی صرافی ها مواجه شده .

همچنین ابراهیم درویشی، معاون بانک مرکزی افزایش قیمت ها را به حضور "دلالان و سودجویان" نسبت داده و گفته که مسئولان امنیتی جلوی این دلالان را خواهند گرفت. برخی گزارش ها از امنیتی شدن بازار ارز در تهران خبرداده اند.

XS
SM
MD
LG