لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

جلسه پشت درهای بسته مجلس ایران برای بررسی تحریمها


جلسه پشت درهای بسته مجلس ایران برای بررسی تحریمها
جلسه پشت درهای بسته مجلس ایران برای بررسی تحریمها

این هفته، نمایندگان مجلس شورای اسلامی قصد دارند جلسه غیر علنی با حضور مسوولان حکومتی و دولتی برگزار کنند. موضوع این جلسه، بررسی اثر تحریم ها بر ایران خواهد بود. پیش از این مقامات ایران، تحریم های جامعه جهانی علیه این کشور را بی اثر می دانستند اما اکنون آن را جدی گرفته اند.

برگزاری جلسات «غیر علنی غیر رسمی» در مجلس بی سابقه نیست. هفته گذشته، جلسه ای غیر علنی غیر رسمی برگزار شد که هیات رییسه درباره مصاحبه های نمایندگان ، به آنها تذکراتی داد. اما جلسه غیر علنی و رسمی، اهمیت ویژه ای دارد.

مشابه آنچه بعد از اختلاس بزرگ بانکی در ایران روی داد که تیم اقتصادی دولت، در مجلس حاضر شد و پشت درهای بسته و بدون حضور رسانه ها، به نمایندگان، در یک جلسه رسمی توضیح داد.

محمدرضا باهنر ، نایب رییس مجلس روز چهارشنبه گفت:«این هفته مجلس جلسه غیر علنی اما رسمی خواهد داشت تا به مساله تحریم ها و شرایط اقتصادی کشور بپردازد.»

در شش ماه گذشته، موج تازه ای از تحریم ها علیه جمهوری اسلامی آغاز شده، اما محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، از آغاز این تحریم ها، آنها را بی اثر دانسته است. او تنها مسوولی نیست که چنین می گوید. آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی و برادران لاریجانی که ریاست قوای مقننه و قضاییه را بر عهده دارند، بارها در سخنرانی های شان از بی اثر بودن تحریم گفته اند.

برغم این ادعا ها، به نظر می رسد با افزایش فشار تحریم ها، مقام های جمهوری حال، به فکر تجدید نظر باشند.

سروش فرهادیان، گزارشگر روزنامه شرق در تهران، با اشاره به جلسه این هفته مجلس نوشته، دوره «انکار» گذشته و زمان «واقع گرایی» رسیده است.

تنها در دو ساعت، ۱۶۰ نماینده مجلس، درخواست این جلسه ی غیر علنی اما رسمی را مطرح کرده اند.

شاخص های اقتصادی ایران در ماه های گذشته افت شدیدی داشته اند.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش تازه خود می گوید این تحریم ها سبب خواهد شد که تولید نفت ایران تا سال ۲۰۱۶ به زیر سه میلیون بشکه در روز برسد. فروش نفت و گاز اصلی ترین منبع درآمد ایران است و مقامات ایران در نظر داشته اند که در ده سال آینده صادرات نفت را به روزی پنج میلیون بشکه برسانند اما تحریم ها موجب شده سرمایه گذاری در این بخش متوقف شود.

در جلسه غیر علنی، اما رسمی مجلس قرار است دبیر شورای عالی امنیت ملی، وزیر خارجه، رییس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد حضور داشته باشند.

XS
SM
MD
LG