لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۸

تصویب طرح «قانون مهسا» در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا


نمای بیرونی از گنبد و ساختمان کنگره ایالات متحده در شهر واشنگتن (آرشیو)
نمای بیرونی از گنبد و ساختمان کنگره ایالات متحده در شهر واشنگتن (آرشیو)

جلسه رای‌گیری طرح «قانون مهسا» که در پی سرکوب اعتراضات سراسری ایران پس از کشته شدن مهسا امینی توسط چند قانونگذار آمریکایی معرفی شد، روز چهارشنبه ششم اردیبهشت در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برگزار شد و با اکثریت قاطع به تصویب رسید.

جیم بنکس، عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا، در اواخر ماه ژانویه سال جاری، طرح قانونی دو‌حزبی «مهسا» را برای تحریم علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، و افراد و نهادهای نزدیک به آنها به دلیل نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم ارائه داد.

جلسه بررسی این طرح در پی تلاش‌ شماری از اعضای جامعه ایرانی-آمریکایی، با حمایت ده‌ها نماینده دموکرات و جمهوریخواه برگزار شد.

این طرح قانونی در صورت تصویب، رئیس‌‌جمهوری آمریکا را موظف می‌کند تا به‌ صورت دوره‌ای در مورد اعمال برخی از تحریم‌های موجود در مورد اشخاص خاص تصمیم‌گیری کند‌‌.

در پی تصویب طرح «قانون مهسا» در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، مایکل مک‌کال، رئیس این کمیته در بیانیه‌ای گفت: «رژیم ایران متهم به نقض وحشیانه حقوق بشر علیه مردم این کشور است و کنگره متعهد است که این رژیم را در قبال این جنایات پاسخگو کند.»

وی افزود: «قانون مهسا، که من به حمایت از آن افتخار می‌کنم، دولت ایالات متحده را موظف می‌کند تا مقامات ارشد رژیم، از جمله رهبر و رئیس جمهوری و نهادهای نزدیک به آنها را به دلیل نقششان در نقض حقوق بشر و تروریسم تحریم کند.»

درل ایسا، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان و رئیس جلسه،‌ در بیانیه آغازین جلسه، متن طرح «قانون مهسا» را خواند و گفت که آمریکا باید از تمامی توانایی قانونی خود استفاده و رژیم جمهوری اسلامی را وادار کند تا از آزار ظالمانه شهروندانش دست بکشد.

او تأکید کرد که برخی از تحریم‌های کنونی توسط دولت دونالد ترامپ و برخی از آنها توسط دولت بایدن اعمال شده و این طرح قانونی، «دوحزبی» است.

کتی منینگ، نماینده دموکرات، مشاهده «سرکوب‌های ظالمانه» رژیم جمهوری اسلامی و اعدام معترضان را «مشمئز‌کننده» خواند و گفت که باید «این پیام روشن را بفرستیم که عوامل این اقدامات را پاسخگو و از مردم ایران حمایت خواهیم کرد.»

کوری میلز، نماینده جمهوریخواه، تبصره‌‌‌ای را برای این لایحه پیشنهاد کرد که مرتبط با زبان فنی استفاده شده در متن آن بود. او همچنین تأکید کرد که نمایندگان باید با حمایت از «قانون مهسا» نشان دهند که آمریکایی‌ها از ارزش‌هایی چون آزادی و حقوق زنان حمایت می‌کنند.

بر اساس «قانون مهسا»، رئیس‌جمهوری آمریکا باید طی ۹۰ روز پس از تصویب و سپس به صورت سالانه، تعیین کند که افراد یا نهادها، شرایط لازم برای اعمال تحریم را دارند یا نه، و اگر شامل تحریم نمی‌شوند توضیحات لازم را ارائه دهد.

XS
SM
MD
LG