لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۲

تشدید اعتراضات دانشجویی با وجود حملات نیروهای حکومتی؛ «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان»


اعتراضات سراسری ایران - آرشیو
اعتراضات سراسری ایران - آرشیو

هم‌زمان با ۱۶ آذر که در ایران «روز دانشجو» نام‌گذاری شده، اعتراضات دانشجویی گسترده در کشور بر پا است. حضور برخی مقامات کشوری در دانشگاه‌ها نیز این اعتراضات را متوقف نکرده و نیروهای حکومتی به گردهمایی‌های دانشجویان در برخی دانشگاه‌ها حمله کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها در روز چهارشنبه ۱۶ آذر، اعتراضات دانشجویی دست‌کم در ۲۰ دانشگاه برگزار شد و نیروهای حراستی و لباس شخصی در دانشگاه‌های تهران، بهشتی، امیرکبیر، و فردوسی مشهد حمله کردند.

‏حمله‌ی بسیج و حراست به دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد، ۱۶ آذر ۱۴۰۱
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00

گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای حکومتی در مشهد با «چوب و شوکر» نیز به دانشجویان حمله‌ور شده‌اند.

گزارش‌های ویدئویی شهروندی نشان می‌دهد نیروهای لباس شخصی یک دختر دانشجو را که بدون مقنعه در ایستگاه نشسته است، آزار می‌دهند و وقتی با اعتراض دانشجویان دیگر مواجه می‌شوند، به آنها حمله می‌کنند.

بنا بر این گزارش، «یکی از لباس‌شخصی‌ها بدن یکی از دانشجویان دختر ‌را لمس» کرده و «به او تعرض می‌کند.»

بنا بر گزارش کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور، تا ظهر چهارشنبه مأموران حراست ورود دانشجویان به دانشگاه را «با دستگاه اسکن» ثبت می‌کردند.

بر اساس این گزارش، حوالی ساعت ۱۱ صبح «جمعیتی زیاد» در مقابل پردیس مرکزی دانشکده فنی ایستاده بودند، اما حضور ناگهان حدود «۵۰ نفر» اعتراض و تحصن ممکن نشد.

دانشجویان سپس در «راهروی کنار مسجد دانشگاه به سمت هنرهای زیبا» حرکت کردند و «اعتراض آغاز شد» اما افرادی با «لباس حراست و بدون شماره پرسنلی» به دانشجویان حمله کردند و «موبایل و کارت دانشجویی» برخی از دانشجویان را «ربودند.»

شورای صنفی دانشجویان از «ربودن» دو دانشجو توسط نیروهای حکومتی و انتقال آنها به «ساختمان حفاظت دانشگاه» خبر داده است.

این نهاد صنفی همچنین از حمله مکرر نیروهای لباس شخصی به دانشگاه بهشتی خبر داده و تأکید کرده است: «دانشجویان معترض بارها در محاصره و مورد ضرب و شتم لباس شخصی‌ها قرار گرفته و متفرق شدند. با این حال، هر بار پس از مدتی در نقطه‌ای دیگر» تجمع کردند و شعار دادند: «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان.»

روز چهارشنبه در دانشگاه بهشتی وقتی علیرضا زاکانی از چهره‌های ارشد سازمان بسیج که اکنون شهردار تهران است، درباره «سوءاستفاده دشمن» سخن می‌گوید، یک دختر دانشجو فریاد می‌زند «دشمن تویی!»

دانشجویی دیگر پشت تریبون می‌رود و با تأکید بر این که «شاه این قدر غرور و شخصیت داشت» که وقتی درست یا غلط او را نخواستند، رفت، می‌گوید جمهوری اسلامی تنها حامی طالبان است و خلخالی به دستور خمینی «بزرگواران و وطن‌دوستانی» مانند امیرعباس هویدا و نادر جهانبانی را کشت.

دانشجویان معترض دانشگاه بهشتی همچنین در تجمعی با کوبیدن پاهایشان بر زمین ترانه اعتراضی «سرود زن»، سروده مونا برزویی با اجرای مهدی یراحی، را همخوانی کردند.

در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، شمار قابل توجهی از دانشجویان شعار «مرگ بر خامنه‌ای» دادند.


شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی نیز از «ربوده شدن» زهرا جعفری، دانشجوی کارشناسی ارشد رفاه در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران خبر داده است.

در دانشگاه تربیت مدرس، دانشجویان بار دیگر شعار «آزادی» سر داده‌اند.

در دانشگاه هنر و معماری پارس، دانشجویان معترض بر زمین پا می‌کوبند و شعار می‌دهند: «آهای آهای نشسته‌ها، مهسای بعدی از شماست.»

  • استعفای دسته‌جمعی یک نهاد دانشجویی

همچنین، بنا بر گزارش‌ها، اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان آزادی‌خواه دانشگاه بهشتی، در اعتراض به تداوم بازداشت دانشجویان و احکام انضباطی برای شماری دیگر و همچنین فضای امنیتی حاکم بر مراکز آموزش عالی، به طور دسته‌جمعی استعفا دادند.

آنها در این بیانیه که روز چهارشنبه ۱۶ آذر منتشر شده، تأکید کردند: «در طول این مدت همواره نهایت تلاشمان را برای بازداشت‌شدگان، رفع احکام انضباطی و آگاهی‌بخشی حقوق دانشجویان و همراهی آنان کرده‌ایم. برای حفظ حرمت دانشگاه و ضمن هم‌صدایی با مردم، برای آزادی و سربلندی ایرانمان، بیان می‌داریم که در روز دانشجو به هیچ صحنه‌آرایی دروغینی تن نخواهیم داد و بدین وسیله استعفای خود را اعلام می‌داریم.»

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG