لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

دیوان عالی حکم «اعدام» ماهان صدرات را تأیید نکرد؛ بررسی پرونده در شعبه هم‌عرض


ماهان صدرات مدنی، معترض محکوم به اعدام
ماهان صدرات مدنی، معترض محکوم به اعدام

درخواست اعاده دادرسی ماهان صدرات مدنی، معترض محکوم به اعدام، در دیوان عالی کشور پذیرفته شد و پرونده او برای بررسی مجدد به شعبه هم‌عرض فرستاده شده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، دیوان عالی کشور در روز چهارشنبه ۳۰ آذر اعلام کرد که پرونده ماهان صدرات در پی پذیرش درخواست اعاده دادرسی این معترض محکوم به اعدام «با توجه به دلایل و مدارک جدیدالتحصیل در پرونده» برای رسیدگی دوباره به دادگاه هم‌عرض صادرکننده رأی فرستاده شده است.

بر اساس اعلام روابط عمومی دیوان عالی کشور، «اعاده دادرسی نسبت به رأی قطعی پس از حدوث واقعه جدید و یا ارائه مستندات جدید صورت می‌گیرد که در همین راستا مطرح و منتهی به تصمیم مزبور شده است.»

سپردن پرونده این معترض به شعبه هم‌عرض صادرکننده رأی، به معنی تأیید نشدن حکم پیشین و بررسی مجدد پرونده است.

پرونده ماهان صدرات مدنی در پی درخواست اعاده دادرسی به شعبه نهم دیوان عالی کشور سپرده شده بود و با تصمیم این شعبه اجرای حکم اعدام تا حصول نتیجه از دیوان عالی کشور متوقف شده بود.

ماهان صدرات ۲۳ ساله، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ایران است که به «محاربه» متهم شده است.

تاکنون محسن شکاری و مجید رضا رهنورد به دلیل شرکت در اعتراضات سراسری و به اتهام محاربه اعدام شده‌اند. این در حالی است که بنا بر گزارش‌ها اعترافات این دو نفر تحت شکنجه اخذ شده بود و در منصفانه و بی‌طرفانه بودن رویه محاکمه آنها نیز تردیدهای جدی وجود دارد.

پیشتر سازمان حقوق بشر ایران نسبت به در خطر بودن جان ده‌ها معترض بازداشت‌شده دیگر که در دادگاه‌های انقلاب جمهوری اسلامی به «محاربه»، «افساد فی‌الأرض»، «بغی»، و «قتل» متهم شده‌اند، هشدار داده بود.

XS
SM
MD
LG