لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۵

مکرون در اسرائیل خواهان ائتلاف بین‌المللی  برای مبارزه با «گروه‌های تروریستی در منطقه» شد


امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، (چپ) و بنیامین نتانیاهو.
امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، (چپ) و بنیامین نتانیاهو.امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه که به اسرائیل سفر کرده است در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، پیشنهاد تشکیل ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با «گروه‌های تروریستی در منطقه» را مطرح کرد.

رئیس‌جمهوری فرانسه گفت که یک ائتلاف شبیه ائتلاف بین‌المللی که علیه داعش در عراق و سوریه می‌جنگد برای مبارزه با دیگر گروه‌های تهدید‌کننده لازم است.

اشاره آقای مکرون به حزب‌الله لبنان، جمهوری اسلامی ایران و حوثی‌های یمن بود و او تأکید کرد که آنها «نباید ریسک جنگ در جبهه‌ای جدید» را بپذیرند.

مکرون در کنفرانس خبری با نتانیاهو به جمهوری اسلامی هم هشدار داد و گفت: «من در اینجا به حزب‌الله، رژیم ایران، حوثی‌های یمن و همه گروه‌هایی که در منطقه اسرائیل را تهدید می‌کنند هشدار می‌دهم که با گشودن جبهه‌های جدید ریسک نکنند.»

او که در کنار بنیامین نتانیاهو در اورشلیم صحبت می‌کرد نسبت به خطرات یک درگیری منطقه‌ای هشدار داد و تأکید کرد که مبارزه با حماس باید «بدون ترحم» باشد ولی «بدون قاعده» نباشد.

رئیس‌جمهوری فرانسه همچنین خواستار دسترسی شهروندان غزه به کمک‌های بشردوستانه و تأمین برق بیمارستان‌های آنجا شد.

بنیامین نتانیاهو، حماس را مسئول تلفات غیرنظامیان دانست ولی گفت «تمام تلاش خود را برای اجتناب از تلفات غیرنظامیان» انجام خواهند داد.
آقای نتانیاهو، نابودی حماس را شرط پایان جنگ خواند.

۳۰ شهروند فرانسوی در حمله شبه نظامیان حماس به جنوب اسرائیل در روز هفتم اکتبر (پانزدهم مهر) کشته شدند و ۹ شهروند فرانسوی نیز یا در بازداشت هستند یا ناپدید شده‌اند.

آقای مکرون در گفتگو با اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل، اولویت اصلی را آزادی «تمامی گروگان‌های حماس» دانست.

رئیس‌جمهوری فرانسه قرار است با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطین در رام‌الله نیز دیدار کند.

XS
SM
MD
LG