لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۹

مکرون در دیدار با میقاتی خواستار اجرای اصلاحات فوری در لبنان شد


امانوئل مکرون (آرشیو)
امانوئل مکرون (آرشیو)

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز جمعه ۲ مهر از لبنان خواست اصلاحات فوری را در پیش گیرد و گفت‌وگوها با صندوق بین المللی پول را به سرانجام برساند.

آقای مکرون گفت فرانسه به حمایت از لبنان ادامه می‌دهد.

به گزارش رویترز، امانوئل مکرون این اظهارات را در پاریس و پس از دیدار با نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، عنوان کرد. این اولین سفر خارجی آقای میقاتی پس از تشکیل موفقیت‌آمیز دولت در اوائل ماه جاری میلادی است.

مکرون پس از دیدار با میقاتی در یک نشست خبری خطاب به نخست وزیر لبنان گفت: «با وجود شما و وزیران دولت‌تان، فرصت جلو رفتن واقعی در مسیر اصلاحات وجود دارد.»

رئیس جمهوری فرانسه افزود: «لبنان همچنین باید مذاکرات حیاتی با صندوق بین المللی پول را شروع و فورا به سرانجام برساند.»

لبنان درگیر بحران اقتصادی کم‌سابقه‌ای است که بانک جهانی آن را یکی از عمیق‌ترین رکودهای تاریخ مدرن توصیف کرده است.

در این میان، ایران تاکنون بنابر تقاضای حزب الله لبنان دو محموله سوخت به آن کشور فرستاده است. نخست وزیر دولت لبنان پس از ارسال محموله سوخت اول گفته بود ارسال محموله‌های سوخت توسط ایران بدون مجوز دولت لبنان انجام شده و آن را نقض حاکمیت کشورش دانست.

پس از انتشار خبرهایی در مورد ارسال دومین محموله سوخت ایران به لبنان، وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا در این مورد که چگونه با وجود تحریم‌های نفتی علیه ایران هنوز سوخت ارسالی از این کشور به لبنان منتقل می‌شود، گفت مردم لبنان به راه‌حلی طولانی‌مدت برای حل مشکل سوخت نیاز دارند و نه به یک نمایش تبلیغاتی دیگر از سوی حزب‌الله.

XS
SM
MD
LG