لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۲

رئیس جمهوری سابق برزیل به ۹.۵ سال زندان محکوم شد


لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری سابق برزیل
لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری سابق برزیل

حکم اختلاس رئیس جمهوری پیشین برزیل تنها یک سال پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، میدان را برای رقبای انتخاباتی دیگر در این کشور باز کرده است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، دادگاهی در برزیل روز چهارشنبه ۲۱ تیر ماه لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری پیشین برزیل، را به اتهام فساد مالی و پولشویی به ۹ سال و نیم حبس محکوم کرد.

وکیل مدافع لولا دا سیلوا روز گذشته و پس از اعلام محکومیت موکلش در پرونده فساد مالی گفت حکم دادگاه را به دادگاه تجدیدنظر خواهد برد.

لولا دا سیلوا بین سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۱۱ و طی دورانی که معروف به اختلاس‌‎ها و رشوه‌خواری‌های بزرگ مربوط به شرکت نفت دولتی پتروبراس برزیل بود، ریاست جمهوری این کشور را بر عهده داشت.

بنا به قوانین کشور برزیل، آقای لولای ۷۱ ساله تا زمان صدور حکم دادگاه تجدیدنظر آزاد است. او هنوز چهار پرونده دیگر در دادگاههای این کشور دارد.

اما این در حالی است که تا انتخابات ریاست جمهوری برزیل کمتر از یکسال باقی مانده و آقای دا سیلوا که بنا به بر نظرسنجی ها انتظار می رفت در صدر رقابت ها باشد، دیگر قادر به شرکت در انتخابات نخواهد بود.

لولا دا سیلوا برای بسیاری از مردم برزیل نمادی از مبارزه با دیکتاتورهای پیشین این کشور در آخرین دهه‌های قرن پیش و مبارزه در راه دموکراسی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG