لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۶

چهار حالتی که ممکن است به سقوط رئیس جمهوری برزیل منجر شود


میشل تمر رئیس جمهوری برزیل حتی قبل از افشای نوارهای ضبط شده از مکالمه او که به نظر در تایید خودمانی یک رشوه گیری سیاسی است، رهبر ضعیفی بود و حالا با وضع جدید موقعیتش بیشتر متزلزل شده است.

متحدان او در کنگره برزیل او را یک به یک ترک می کنند و دیگران خواستار استیضاح او شده اند و همزمان تظاهرات روز چهارشنبه گذشته به خشونت گرایی و تمر را بر آن داشت تا سربازان را روانه خیابان ها کند.

تمر هر گونه اتهامی را رد می کند، می گوید نوارها ساختگی است و حاضر نیست استعفا دهد.

آیا میشل تمر این شانس را دارد که دوره ۱۶ ماهه ریاست جمهوری خود را به پایان برساند؟ اگر نه، سناریوی بعدی چیست؟

روزنامه واشنگتن پست چهار سناریو را در نظر گرفته است:

سناریوی اول: استیضاح

تمر ۷۶ ساله سیاستمدار میانه رو و نماینده کنگره دیرپا ممکن است به سرنوشت سلف خود دچار شده و استیضاح شود.

کنگره برزیل چندین درخواست برای برکناری او دریافت کرده اما مردم این کشور به خوبی می دانند که مراحل استیضاح ماه ها طول می کشد. با آن که استیضاح به نظر مکانیزم تثبیت شده قانونی برای رسیدگی به خطاهای تمر است، اما شاید برای منتقدانش بهترین روش نباشد.

از همین رو، اسکار وینا ویرا استاد حقوق دانشگاه سائوپائولو، این را نامحمتل ترین سناریو می داند.

سناریوی دوم: استعفا

در این سناریو تمر با در نظر گرفتن وضع متوجه می شود که نخواهد توانست به ائتلاف لازم برای پیشبرد برنامه اصلاحات خود دست یابد و به میل خود استعفا می دهد. اما استعفا در برزیل به معنی تسلیم کردن بخشی از امتیازات حقوقی قابل توجه فرد است.

دادستان ارشد برزیل در حال تحقیق بر اتهام فساد تمر است. او ممکن است در صورت از دست دادن مصونیت، به زندان بیفتد و به گفته کامپلو این مسئله احتمال استعفای رئیس جمهوری را بسیار پایین می برد چرا که «به محض استعفا او به احتمال بسیار قوی بازداشت می شود.»

سناریوی سوم: خنثی کردن حکم

پرونده ای با پتانسیل اخراج تمر در دادگاه در جریان است. این پرونده که در تاریخ ششم ژوئن به دادگاه الکترال ارشد برزیل می رود، درباره این تصمیم می گیرد که آیا باید اعتبار پیروزی دیلما روسف در سال ۲۰۱۴ (و تمر به عنوان معاون رئیس جمهوری) لغو شود یا خیر.

درچند ماه گذشته شواهدی درباره رشوه گیری غیرقانونی در جریان کمپین انتخابات و همچنین اعانه های غیرقانونی مطرح شده است. اگر دادگاه الکترال برزیل رای به فساد نتایج بدهد، پیروزی روسف و تمر ممکن است لغو شود.

پرز دا سیلوا می گوید احتمال این سناریو قوی است چرا که به این ترتیب تمر می تواند بدون اتهام شخصی اخراج شود چون کاندیدای انتخابات روسف بود و نه او و هرگونه خط ممکن است به پای حزب خانم روسف نوشته شود.

سناریوی چهارم: انتخابات جدید و مستقیم

احزاب چپگرای برزیل و اتحادیه های کارگری در تظاهرات خواستار برکناری تمر و انتخابات جدید و مستقیم برای انتخاب جانشین او شده اند.

آنان می گوید کنگره آنقدر دچار بحران و فساد است که از انتخاب فردی دارای مشروعیت دمکراتیک عاجز است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG