لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

«دوست احمدی‌نژاد» در برزیل محاکمه شد


لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری پیشین برزیل
لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری پیشین برزیل

لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری پیشین برزیل که در رسانه های ایران به «دوست احمدی نژاد» مشهور شده بود، روز چهارشنبه برای ادای شهادت در رابطه با اتهامات فساد سیاسی در مقابل قاضی دادگاه فدرال آن کشور حاضر شد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس جمهوری پیشین برزیل روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه در مقابل قاضی فدرال سرجیو مورو حاضر شد تا در رابطه با اتهامات فساد سیاسی وارده به او شهادت دهد، اتهاماتی که بارها از سوی او رد شده است.

رئیس جمهوری پیشین برزیل به استفاده بی پروا از قدرت سیاسی در راستای منافع شخصی متهم شده است و گفته می شود او در ازای دریافت یک آپارتمان ساحلی، به پیمانکاران ساختمانی در بردن مزایده های دولتی کمک کرده است.

آقای لولا که همچنین به ایران سفر کرده و با محمود احمدی نژاد نیز رابطه نزدیکی داشته است، در چهار مورد دیگر نیز متهم به فساد شده و بزرگترین چهره سیاسی در این سری محاکمات محسوب می شود، تحقیقات و محاکماتی که در برزیل به «عملیات ماشین شویی» شناخته شده است.

مرکز توجه این تحقیقات فدرال، شرکت های ساختمان سازی هستند که اغلب آنها پیشتر به پرداخت رشوه در ازای دسترسی به قراردادهای گرانقیمت در شرکت نفت دولتی برزیل موسوم به «پتروبراس» اقرار کرده اند.

آقای داسیلوا تمام این اتهامات را رد کرده و در تمام موارد خود را بی گناه می داد. انتظار می رود قاضی مورو حکم نهایی خود را در ماه ژوئیه اعلام کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG