لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

اعتصاب خلبانان لوفت‌هانزا و لغو دو سوم پروازها


در پی اعلام اعتصاب خلبانان شرکت هوایی لوفت‌هانزا، این شرکت ناگزیر شد ۱.۴۵۰ پرواز، یعنی دو سوم پروازهای روزهای دوشنبه و سه‌شنبه را لغو کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اتحادیه خلبانان آلمان برای هشتمین بار در سال جاری خلبانان لوفت‌هانزا را به اعتصاب فراخواند. خلبانان خواهان اجرای طرح بازنشستگی زودتر از موعد هستند.

اعتصاب خلبانان در شروع هفتهء کاری بر ۲.۱۵۰ پرواز و بیش از ۲۰۰.۰۰۰ مسافر اثر خواهد گذاشت. لوفت‌هانزا می‌گوید خلبانانی پیدا کرده که ۷۰۰ پرواز دیگر شرکت را هدایت کنند. اعتصاب خلبانان از ساعت ۱۱:۰۰ بامداد دوشنبه به وقت گرینویچ تا ۱۰:۵۹ سه‌شنبه شب ادامه خواهد داشت. لغو پروازها در مسیرهای کوتاه و نیمه‌بلند داخلی صورت می‌گیرد.

این در حالی است که لوکوموتیورانان آلمانی برای افزایش دستمزد، و حق چانه‌زنی، روزهای شنبه و یکشنبه را در اعتصابی ۵۰ ساعته به سر بردند. این دومین اعتصاب آن‌ها در یک هفته بود. اتحادیه رانندگان قطار خواهان افزایش ۵ درصدی دستمزد ۲۰.۰۰۰ لوکوموتیوران، و کاهش ساعات کاری آن‌ها از ۳۹ ساعت به ۳۷ ساعت در هفته است.

اعتصاب رانندگان قطار و خلبانان همزمان با آغاز تعطیلات میان‌ترمِ در نیمی از ایالت‌های فدرال آلمان، عده زیادی از مسافران را سرگردان کرد.

لوفت‌هانزا از مدت‌ها پیش سعی دارد با پایین آوردن بهای بلیط با شرکت‌های ارزان‌قیمت مثل رایان‌ار و ایزی‌جت در مسیرهای کوتاه اروپایی رقابت کند. اما با اعتصاب‌های مکرر خلبانان، نتوانسته طرح خود را به اجرا درآورد.

اتحادیه خلبانان برای حفظ طرحی تلاش می‌کند که به خلبانان اجازه می‌دهد در ۵۵ سالگی بازنشسته شوند؛ ولی تا پیش از رسیدن به ۶۵ سالگی – که زمان شروع دریافت مقرری بازنشستگی است – تا ۶۰% از حقوق خود را دریافت کنند.

XS
SM
MD
LG