لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۸

اوباما یک زن آمریکایی آفریقایی‌تبار را به دادستانی کل آمریکا می‌گمارد


لورتا لینچ در یک کنفر انس مطبوعاتی در مورد محکومیت بانکHSBC به دلیل شستن پول مواد مخدر از مکزیک - نیویورک، ۱۱ دسامبر ۲۰۱۲
لورتا لینچ در یک کنفر انس مطبوعاتی در مورد محکومیت بانکHSBC به دلیل شستن پول مواد مخدر از مکزیک - نیویورک، ۱۱ دسامبر ۲۰۱۲

کاخ سفید روز جمعه از تصمیم پرزیدنت اوباما برای انتصاب لورتا لینچ به داستانی کل آمریکا، به جای اریک هولدر، خبر داد.

خانم لینچ دادستان آمریکا در حوزه شرق نیویورک است. درصورتی که انتصاب خانم لینچ به دادستانی کل امریکا مورد تأیید قرار گیرد، او اولین زن آمریکایی آفریقایی‌تباری است که به این مقام می‌رسد.

آقای اوباما روز شنبه تصمیم به برگماری لورتا لینچ به این مقام را اعلام کرد. کاخ سفید خانم لینچ را دادستانی قوی و مستقل توصیف کرده که دوبار پی در پی یکی از مهم‌ترین دفترهای دادستانی آمریکا را رهبری کرده است.

لورتا لینچ، ۵۵ ساله و فارغ‌التحصیل رشته حقوق از دانشگاه هاروارد است. او اهل گرینزبورو در ایالت کارولینای شمالی است. خانم لینچ کار خود را به عنوان دادستان فدرال از سال ۱۹۹۰ آغاز کرده، و در سال ۲۰۱۰ به هیأت مشاوران اریک هولدر، دادستان کل وقت آمریکا پیوست. او از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱، پیش از آن که به بخش خصوصی برود، دادستان فدرال در بروکلین بود. دفتر خانم لینچ رسیدگی به چندین پرونده مهم در زمینه فساد، تروریسم و جنایت‌های سازمان‌یافته را برعهده داشته است.

با این حال، نشریه فارین پالیسی نوشته به رغم تجربه فراوان لورتا لینچ درمقام دادستان و مقاله‌های ستایش آمیزی که درباره او نوشته شده، وی درمورد مسائل حقوقی مربوط به امنیت ملی اگر نه هیچ، که تجربه اندکی دارد. این در حالی است که امنیت ملی در دوران اریک هولدر مهم‌ترین مسأله دفتر دادستانی کل فدرال آمریکا بود. فارین پالیسی می نویسد تجربه خانم لینچ در درجه اول در زمینه فساد سیاسی و تبهکاری شرکت‌ها و سازمان‌هاست، اما تجربه‌ای در زمینه تروریسم ندارد.

وال استریت ژورنال نیز نوشته است «خانم لینچ با سرمایه‌های مالی جهانی سروکار نداشته است. در محکمه او از تروریست‌های بین‌المللی معروف خبری نیست و آنچه در منهتن می گذرد معمولاً بیش از شعبه های دیگر مورد توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد.»

XS
SM
MD
LG