لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

شنبه شلوغ وزیر دفاع آمریکا؛ لوید آستین با همتایان خود از ژاپن، کره جنوبی، و استرالیا دیدار کرد


لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا -آرشیو
لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا -آرشیو

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، روز شنبه و در حاشیه نشست موسوم به «گفت‌وگوی شانگری‌لا» در سنگاپور، با همتایان خود از ژاپن، کره جنوبی، استرالیا، و همچنین نخست‌وزیر سنگاپور دیدار و گفت‌وگو کرد.

آقای آستین ابتدا در دیداری با حضور وزیران دفاع کره جنوبی و ژاپن، درباره افزایش همکاری‌های امنیتی سه‌جانبه و چالش‌های امنیتی مشترک در حوزه هند و اقیانوسیه بحث و تبادل نظر کرد.

دیدار سه جانبه وزیران دفاع آمریکا، ژاپن، و کره جنوبی در حاشیه «گفت‌وگوی شانگری‌لا» در سنگاپور. ١١ ژوئن ٢٠٢٢
دیدار سه جانبه وزیران دفاع آمریکا، ژاپن، و کره جنوبی در حاشیه «گفت‌وگوی شانگری‌لا» در سنگاپور. ١١ ژوئن ٢٠٢٢

تعهد سه کشور به همکاری نزدیک جهت عاری‌سازی شبه‌جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای و برقراری صلح همیشگی از دیگر محورهای مذاکرات در این دیدار بود. آنها ضمن محکوم کردن آزمایش‌های موشکی غیرقانونی و مکرر پیونگ‌یانگ، تاکید کردند که شلیک موشک‌های بالستیک توسط کره شمالی نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

وزیران دفاع آمریکا، ژاپن، و کره جنوبی در این دیدار ضمن ابراز مخالفت شدید با اقدامات یکجانبه جهت تغییر وضع موجود، بر اهمیت صلح و ثبات در تنگه تایوان تاکید کردند.

طبق بیانیه وزارت دفاع آمریکا، لوید آستین در این دیدار بر تعهد واشنگتن به پشتیبانی از ژاپن و کره جنوبی با استفاده از تمام ظرفیت‌ها از جمله تسلیحات هسته‌ای تاکید کرد.

وزیر دفاع آمریکا سپس در یک دیدار سه‌جانبه دیگر با همتایان ژاپنی و استرالیایی‌اش، به بحث و تبادل نظر درباره امنیت منطقه و لزوم همکاری و برداشتن گام‌هایی عملی جهت تضمین امنیت، ثبات، و رفاه در حوزه هند و اقیانوسیه پرداخت.

تداوم مخالفت با هرگونه اقدام یکجانبه جهت تغییر وضع موجود همچنانکه روسیه در تهاجم بی‌دلیل و توجیه‌ناپذیر خود به اوکراین به نمایش گذاشته، از نکات عمده این دیدار بود. آنها با اتخاذ موضعی مشابه درباره منطقه دریای چین شرقی، ادعاها و اقدامات غیرقانونی پکن در دریای چین جنوبی را مغایر با قوانین بین‌المللی دانسته و محکوم کردند.

اهمیت صلح و ثبات در تنگه تایوان و مخالفت شدید با آزمایش‌های موشک بالستیک کره‌شمالی از دیگر موضوعات مورد بحث در این دیدار بود.

لوید آستین پس از این دو دیدار سه جانبه، در دیداری دوجانبه با نخست‌وزیر سنگاپور ضمن اشاره به شراکت دفاعی عالی و طولانی‌مدت دو کشور، بر تعهد آمریکا به گسترش آموزش‌های نظامی مشترک و همکاری جهت رسیدگی به چالش‌های امنیتی در منطقه تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG