لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۱

لیو شیائوبو، فعال حقوق بشر و برنده صلح نوبل درگذشت


لیو شیائوبو، فعال حقوق بشر و برنده صلح نوبل در ۶۱ سالگی درگذشت

لیو شیائوبو، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل در سن ۶۱ سالگی درگذشت.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات چین گفتند لیو شیائوبو، فعال حقوق بشر و برنده صلح نوبل روز پنجشنبه ۲۲ تیر ماه به علت از کار افتادگی اندام های حیاتی داخلی درگذشت.

آقای شیائوبو که به سرطان کبد مبتلا شده و در وضعیت سلامتی بسیار وخیمی بسر می برد پیشتر خواستار سفر به خارج از کشور برای درمان شده بود اما مقامات چین اجازه خروج از کشور به او نداده بودند.

به دنبال خبر درگذشت این فعال حقوق بشر، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، روز پنجشنبه ضمن ادای تسلیت به خانواده او، از دولت چین خواست تا لیو شیا، همسر آقای شیائوبو، را نیز که در حبس بسر می برد آزاد کرده و به او اجازه خروج از کشور بدهند.

بنا به گزارش رویترز، آقای تیلرسون در بیانیه ای که روز پنجشنبه منتشر شد گفت «از دولت چین می خواهم تا لیو شیا را از حبس خانگی آزاد کرده و همانطور که مطابق میلش است به او اجازه دهند چین را ترک کند.»

لیو شیائوبو در سال ۲۰۰۹ پس از کمک به راه اندازی یک دادخواست عمومی موسوم به «منشور ۲۰۰۸» که در آن خواستار یک سری اصلاحات کلی در چین شده بود، به اتهام «تحریک به براندازی قدرت دولت» بازداشت و به یازده سال زندان محکوم شد.

شیائوبو اخیرا و به دنبال وخامت وضع سلامتی اش، از زندان به بیمارستانی در شهر شن‌یانگ در شمال شرقی چین منتقل شد تا تحت نظارت پزشکان قرار گیرد.

اداره دادگستری شهر شن‌یانگ طی بیانیه ای که روز پنجشنبه منتشر کرد گفت لیو شیائوبو که دچار «نارسایی اندام‌های حیاتی» شده بود، با وجود تلاش پزشکان در بیمارستان جانش را از دست داد.

بریت رایس اندرسن، رئیس کنونی کمیته نوبل در نروژ که اهدای جایزه صلح نوبل را بر عهده دارد، ضمن ابراز تأسف نسبت به کوتاهی دولت چین در انتقال لیو شیائوبو به تسهیلات پزشکی لازم پیش از وخامت بیماری او، گفت مسؤلیت سنگین مرگ لیو شیائوبو بر دوش دولت چین است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG