لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

ارزش لیر ترکیه با اجرای «برنامه پرمخاطره» دولت ۱۰ درصد تقویت شد


یک صرافی در آنکارا - آرشیو
یک صرافی در آنکارا - آرشیو

در پی مداخله دولت ترکیه برای حفظ ارزش لیر که بسیاری آن را سیاستی پرمخاطره می‌دانند، لیر ترکیه در روز پنجشنبه تقریباً ۱۰ درصد تقویت شد.

این هفته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، اعلام کرد برخی از سپرده‌های بانکی را که در قالب لیر هستند در برابر زیان‌های ناشی از کاهش ارزش آن در برابر ارزهای خارجی تضمین می‌کند.

در همین حال سوالات و تردید‌هایی نیز در مورد ذخایر ارزی بانک مرکزی ترکیه مطرح شده است.

به نوشته رویترز، لیر روز پنجشنبه در ساعت ۱۱:۲۲ به وقت گرینویچ ۱۰.۸۱ در برابر دلار مبادله شد. روز چهارشنبه هر دلار حدود ۱۲.۰۵ لیر مبادله شد.

این هفته لیر نوسانات بسیاری داشت و حتی روز دوشنبه به پایین ترین سطح تاریخی خود یعنی ۱۸.۴ در برابر دلار رسید که نشان دهنده افت ۶۰ درصدی ارزش خود در سال جاری بوده است.

با وجود بازگشت بخشی از ارزش لیر، ریسک‌های اقتصادی تقریبا به بالاترین حد خود نزدیک شده است چرا که پرسش‌هایی در مورد برنامه دولت برای دور شدن از دلار وجود دارد. طرح دولت اردوغان برای پوشش زیان‌ سپرده‌های لیری در بانک‌ها در صورت کاهش ارزش لیر می‌تواند ذخایر ارزهای خارجی آن را کاهش دهد، نرخ تورم را که هم اکنون بالا است بیشتر کند، و به بدهی عمومی بیافزاید.

اوگور گورسس، یک اقتصاددان و کارمند سابق بانک مرکزی ترکیه، با استناد به محاسبات خود از ترازنامه بانک مرکزی نشان می‌دهد که بانک‌های دولتی، مداخلات غیرآشکار به ارزش حدود ۷ میلیارد دلار انجام داده‌اند تا ارزش لیر در این هفته را افزایش دهند.

رویترز در همین باره می‌نویسد که سه بانک بزرگ دولتی ترکیه بلافاصله به سوالات این خبرگزاری در مورد مداخلات احتمالی خود پاسخ ندادند. بانک مرکزی ترکیه نیز فورا برای اظهار نظر در دسترس نبود.

بانک مرکزی ترکیه به طور رسمی پنج مداخله مستقیم در بازار ارز برای کمک به حفظ ارزش لیر در این ماه داشته که به گفته بانکداران شامل رقمی بین ۶ میلیارد تا ۱۰ میلیارد دلار است.

روز دوشنبه، اردوغان مجموعه اقداماتی را اعلام کرد که سنگینی بار کاهش ارزش لیر را به خزانه داری دولت منتقل می‌کند و شهروندان ترک را تشویق می‌کند که لیر را به جای دلار نگه دارند.

کاهش ارزش لیر موجب کاهش قدرت خرید مردم ترکیه شد و سقوط اخیر آن همچنین اعتراضاتی خیابانی را در پی داشت.

XS
SM
MD
LG