لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۴

اردوغان: کاهش نرخ بهره بانکی خواست دین اسلام است و ادامه‌ خواهد داشت


رجب طیب اردوغان - آرشیو
رجب طیب اردوغان - آرشیو

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، می‌گوید که دین اسلام خواهان کاهش نرخ بهره بانکی است. او این اظهارات را پس از آن بیان می‌کند که بسیاری نسبت سیاست‌های اقتصادی او انتقاد کرده‌اند.

اردوغان که فشارش بر بانک مرکزی برای کاهش نرخ بهره بانکی در شرایط نرخ بالای تورم موجب سقوط ارزش لیر شده است، با اشاره به این که در اسلام ربا منع شده است، متعهد شد که به سیاست کاهش نرخ بهره ادامه دهد.

به گزارش بلومبرگ در روز یکشنبه، فشار اردوغان برای کاهش نرخ بهره بانکی لیر ترکیه را به بدترین ارز جهان در سه ماه گذشته تبدیل کرده است.

اردوغان روز یکشنبه در اظهاراتی تلویزیونی در استانبول گفت: «در حال کاهش نرخ بهره هستیم. از من انتظار دیگری نداشته باشید.»

اردوغان گفت که «به عنوان یک مسلمان» آن چه را که خواسته آموزه‌های اسلامی است، انجام می‌دهد.

لیر ترکیه در سال جاری میلادی حدود ۵۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است.

خبرگزاری‌ها پیشتر از بدتر شدن شرایط اقتصادی مردم ترکیه در پی کاهش ارزش لیر خبر داده‌اند. پرستاران و کادر درمان ترکیه اخیرا در اعتراض به شرایط بد اقتصادی در ۸۱ استان این کشور اعتصاب کردند.

روند نزولی ارزش پول ملی ترکیه در روز جمعه گذشته شتاب گرفت و با یک افت ۸ درصدی، به پایین‌ترین سطح ثبت‌شده خود رسید.

با سقوط ارزش لیر در روز جمعه، هر دلار آمریکا در ساعاتی از روز با ۱۷.۰۷ لیر مبادله شد که رکورد جدیدی در پایین ترین سطح لیر به حساب می ‌آید.

سیاست اقتصادی اردوغان در شرایطی که نرخ تورم بالا است غیرمتعارف به شمار می‌رود؛ چرا که در این شرایط بانک‌های مرکزی نرخ بهره را افزایش می‌دهند، اما ترکیه در حال کاهش نرخ بهره بوده است.

به نوشته رویترز،‌ اردوغان گفت که قبلا نرخ تورم ترکیه را به حدود ۴ درصد کاهش داده و باز هم می‌تواند چنین کند.

نرخ تورم در ترکیه اکنون بیش از ۲۱ درصد است و انتظار می‌رود سال آینده میلادی افزایش بیشتری یابد.

XS
SM
MD
LG