لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۵

مخالفان در ليبی همچنان کنترل شهر بئر الغَنَم را در دست دارد


مخالفان در ليبی همچنان کنترل شهر بئر الغَنَم را در دست دارد
مخالفان در ليبی همچنان کنترل شهر بئر الغَنَم را در دست دارد

نيروهای ضد دولتی ليبی روز شنبه کنترل شهر بئر الغَنَم را در دست گرفتند. خبرنگاران غربی که در اين شهر در غرب کشور مستقر شده اند با تاييد اين خبر از مشاهده تجهيزات نيروهای دولتی خبر داده اند که پس از درگيری ها در شهر به جا مانده است. بغداد محمودی، نخست وزير ليبی، روز يکشنبه خبر کنترل نيروهای ضد دولتی بر شهر بئر الغَنَم را تکذيب کرده بود.

در همين حال فرودگاه مصراته صحنه شديدترين نبردهای چند ماه اخير ليبی بوده است.

تانک های سوخته در باندهای فرودگاه رها شده و ساختمان ورودی اين فرودگاه به خرابه ای تبديل شده است.

فرودگاه مصراته تا اندازه زيادی تخريب شده است. سالن ورود آن کاملا تخريب شده و اين درحالی است که تنها يکی دو ماه از افتتاح آن می گذرد.

همه ساختمان های پرواز فرودگاه نابود شده است و به گفته کمال الدين رمضان، مدير اين فرودگاه، عمده آنچه از فرودگاه ديده می شود خرابه و آوار است.

وی می افزايد اميدوار است به ياری خدا در آينده بتواند از فرودگاه برای کمک به زخمی ها و ورود کمک های غذايی و پزشکی به مصراته بهره ببرد و مرحله بعدی نيز امکان برقراری پروازهای مستقيم ميان مصراته و بنغازی و ديگر شهرهای ليبی که در دنيا شناخته شده اند، خواهد بود. فرودگاه مصراته در سال ۱٩۷۷ ساخته شد و عملا با پروازهای جت های جنگنده عملا تبديل به يک فرودگاه نظامی شد.

ويسم محمد مسئول استفاده از کمک های نقدی، برای مرمت فرودگاه است. او می گويد نيروهای هوادار قذافی به آنها راکت شليک کرده اند اما به هر حال آنان در تلاشند تا زخميان را که به دليل کمبود جا در بيمارستان ها اين جا نگاه داشته شده اند از فرودگاه خارج کنند و با هواپيما نيروهای کمکی جديد وارد فرودگاه کنند.

مصراته صحنه برخی از شديدترين درگيری های ليبی بوده است.

XS
SM
MD
LG