لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۴

کلينتون: شورای ملی انتقال ليبی يک گروه سازماندهی شده نيست که سالها عليه قذافی برنامه ريزی کرده باشد


کلينتون: شورای ملی انتقال ليبی يک گروه سازماندهی شده نيست که سالها عليه قذافی برنامه ريزی کرده باشد
کلينتون: شورای ملی انتقال ليبی يک گروه سازماندهی شده نيست که سالها عليه قذافی برنامه ريزی کرده باشد

مشاور پرزيدنت اوباما روز چهارشنبه با ژان پينگ، رييس کميسيون اتحاديه آفريقا، ديدار کرد. موضوع گفتگوها بر محور تحولات اخير در سودان، ساحل عاج، سومالی و ليبی بود. ادامه همکاری اتحاديه آفريقا، اتحاديه عرب، سازمان ملل و ناتو در بازگرداندن صلح و آرامش به ليبی در اين ديدار مورد تأکيد قرار گرفت. رييس کميسيون اتحاديه آفريقا برای شرکت در دومين نشست مقامات بلندپايه آمريکا و آن اتحاديه در واشنگتن است و روز پنجشنبه با وزير امور خارجه آمريکا گفتگو کرد.

در همين حال هيلاری کلينتون نيز تأئيد کرد که واشنگتن قصد دارد به ميزان ۲۵ ميليون دلار به اپوزيسيون ليبی کمک کند. هنوز واشنگتن در مورد کمک تسليحاتی به اپوزيسيون ليبی تصميمی نگرفته است و کمک اعلام شده همه اقلام غيرمهلک موجود در انبارهای وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی اين کشور را شامل می شود.

برخی اقلام شامل لوازم و وسائل پزشکی، يونيفورم، چکمه، چادر و آذوقه است. بگفته وزير امور خارجه آمريکا اين تصميم مطابق با قطعنامه ۱۹۷۳ شورای امنيت سازمان ملل است که ارائه هرگونه کمک جهت تأمين امنيت جانی غيرنظاميان ليبی را مجاز کرده است.

ارسال اين اقلام بنا به درخواست گروه اپوزيسيون يا شورای ملی انتقال بوده است. شورائی که خانم کلينتون ميگويد: «يک گروه سازماندهی شده نيست که سالها عليه قذافی برنامه ريزی کرده باشد و افراد گروه عمدتاً بازرگان، دانشجو، وکيل، دکتر، اساتيد دانشگاه هستند که بسيار شجاعانه تصميم گرفتند در دفاع از مردم خود برخيزند و به رژيم قذافی پايان دهند.»

روز چهارشنبه ناوی پيلای، کميساريای عالی حقوق بشر سازمان ملل، گفت استفاده نيروهای قذافی از بمب خوشه ای و ديگر مهمات سنگين عليه شهر مصراته ميتواند جنايت بين المللی محسوب شود.

خانم پيلای به نيروهای قذافی هشدار داد که طبق قانون بين المللی حمله عمد به تأسيسات پزشکی نيز جنايت جنگی است. اما در طرابلس سخنگوی قذافی به سازمانها حقوق بشری، چه وابسته به سازمان ملل و چه مستقل، توصيه کرد که به گزارشهای رسانه ها و يا گفته های شورشيان توجه نکنند و خود برای تحقيقات به آنکشور سفر کنند.

هيلاری کلينتوننيز روز پنجشنبه گفت، گزارشهای موجود نشان می دهند، معمر قذافی رهبر ليبی برای مقابله با شورشيان از بمبهای خوشه ای استفاده می کند. خانم کلينتون بدون ذکر جزئيات بيشتر در توصيف وضعيت شهر مصراته اعلام داشته است، نيروهای دولتی به گفته وی بطرز «رقت انگيزی» اهداف غيرنظامی را هدف قرار داده و باعث کشتار تعداد زيادی از مردم می شوند. خانم کلينتون با ابراز تأسف عميق نسبت به تحولات ليبی و مرگ غير نظاميان گفت، از مرگ دو روزنامه نگاری که اخيراً جان خود را از دست داده اند، بسيار اندوهگين است.

نيروهای اپوزيسيون ليبی در ادامه نبرد با حاميان معمر قذافی کنترل گذرگاهی در مرز آن کشور با تونس را بدست گرفتند. گزارش ها به نقل از شاهدان عينی حاکيست نيروهای وفادار به معمر قذافی همزمان با پيشروی اپوزيسيون برای اجتناب ازاسارت وارد خاک تونس شدند. در همين حال رسانه های دولتی ليبی از کشته شدن ۷ نفر در حمله شبانه جنگنده های ناتو به مواضع نيروهای دولتی در خارج از ترابلس خبر دادند. مقام های ناتو می گويند عمليات شب گذشته يک پايگاه نظامی در حومه پايتخت ليبی را هدف قرار داد اما نشانه ای از تلفات غيرنظامی در جريان حمله به چشم نمی خورد.

نبرد شورشيان ليبی و نيروهای وفادار به رهبر ليبی وحملات سنگين توپخانه ای عليه شهر مصراته همچنان ادامه دارد و آمار تلفات و زخمی های غير نظاميان رو به صعود است . چهارشنبه دو ژورناليست غربی و بيش از ده تن غير نظامی از جمله پزشک و پرستار در مصراته کشته شدند.

به گفته شاهدان پنجشنبه شورشيان کنترل يک پست نظامی را در داخل ليبی در درگيری با نيروهای طرفدار قذافی در جاده منتهی به مرز تونس بدست گرفتند و نيروهای دولتی از بيم دستگيری به تونس گريختند.

در همين حال جنگ در اطراف و در داخل شهر غربی مصراته که در کنترل شورشيان قرار داشته دارد ادامه يافت ووضعيت امنيت غير نظاميان در اين شهر رو به وخامت گذارد و چهارشنبه در حملات بی امان موشکی و خمپاره ای نيروهای قذافی به نقاط مختلف مصراته دوژورناليست غربی و بيش از ده غير نظامی از جمله يک پزشک و پرستار نيز کشته شدند.

ژورناليستهای غربی «تيم هدرينگتن،» کارگردان آمريکايی، متولد بريتانيا ومستند ساز وفيلمبردار جنگی نامزد دريافت اسکار و «کريس هوند راس،» عکاس خبرنگارآمريکايی، که همراه شورشيان در مصراته تصوير و گزارش تهيه ميکردند، کشته شدند.

XS
SM
MD
LG