لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۴

در سوگ دو عکاس برنده جایزه ای که در لیبی کشته شدند


در سوگ دو عکاس برنده جایزه ای که در لیبی کشته شدند
در سوگ دو عکاس برنده جایزه ای که در لیبی کشته شدند

دو عکاس خبری برنده جایزه روز چهارشنبه بیستم آوریل در شهر اشغال شده «میسراتا» در لیبی کشته شدند. هم زمان دو خبرنگار غربی دیگر نیز ضمن تهیه خبر ازمنازعات میان طرفداران دولت و شورشیان در این کشور زخمی شدند.

تیم هدرینگتون، عکاس جنگی زاده بریتانیا و فیلمساز نامزد جایزه اسکار دراثر انفجار نارنجک در خیابان «تریپولی»، محلی که به مرکز اصلی برخوردهای خونین بین هواداران قذافی و مخالفان او تبدیل شده است کشته شد. این تنها شهر در غرب لیبی است که درطول هفته های گذشته مورد حملات شدید و بمباران بی امان توسط طرفداران معمرقذافی بوده است.

کریس هوندروس، عکاس آمریکایی که برای «گتی ایمجز» کار می کرد، چند ساعت پس از وقوع بمبارانی که او را بشدت مجروح کرد براثر جراحات مغزی درگذشت. این عکاس برنده مدال طلای «رابرت کاپا» که یکی از مهم ترین جوایز عکاسی جنگی به شمار می رود بود.

دوخبرنگار صدای آمریکا، الیزابت آروت و فیل ایتنر در یک گفتگو با «سوزان یاکی» درباره تجربیات خود و حضور در لیبی ضمن دادن پوشش خبری به وقایع جنگی چند روز اخیر می گویند: «دو عکاس دیگربه نام های «گای مارتین» و «مایکل براون» بر اثر اصابت گلوله های انفجاری و برخورد شرپنل زخمی شده اند. مارتین درحال حاضر در شرایط وخیمی به سر می برد اما گفته می شود پس از انجام چند عمل امکان بهبودی او بیشتر خواهد بود. جراحات مایکل براون به مراتب خفیف تر است.»

هدرینگتون ٤١ ساله یکی از دو کارگردان فیلم مستندی به نام «رست ریپو» درباره شرایط سربازان آمریکایی در یکی از پاسگاه های دورافتاده افغانستان بود که در سال ٢٠١٠ به نمایش گذاشته شد.

در اطلاعیه ای که از سوی خانواده هدرینگتون منتشر شده است آمده که «این عکاس در لیبی به سر می برد تا بتواند در ادامه پروژه هایی که مسائل و مشکلات بشریت را در دوران جنگ های داخلی به نمایش می گذارد درصحنه وقوع این منازعات حضور داشته باشد.»

کاخ سفید روز گذاشته اعلامیه ای صادر کرد که ضمن آن از رهبران لیبی و دیگر دولت ها درسراسر جهان خواسته است تا از خبرنگاران و عکاس های جنگی محافظت کنند:«این خبرنگاران وعکاس ها منعکس کننده صداهایی هستند که در غیراین صورت هرگز شنیده نخواهد شد.»

هوندروس که او نیز ٤١ سال دارد از دهه ١٩٩٠ میلادی کار خود را به عنوان عکاس و خبرنگار جنگی درمناطق حساسی چون «کوسوو» و«آنگولا»، عراق و افغانستان آغاز کرد. عکس های این خبرنگار از جنگ های لیبریا برای او نامزدی جایزه پولیتزر را به همراه داشت.

کمیته حمایت از خبرنگاران در شهر نیویورک می گوید دوخبرنگار دیگر نیز تا این تاریخ در منازعات و جنگ های داخلی لیبی کشته شده اند.

محمد ال نابوس، براثر اصابت تیر توسط یک فرد مسلح ناشناخته کشته شد. نابوس بنیان گذار تلویزیون اینترنتی «لیبی ال هورا» بود و در حال دادن پوشش خبری درباره یکی از زد و خوردها در «بنغازی» در روز نوزدهم ماه مارس گذشته کشته شد. «علی حسن ال جابر» فیلمبردارشبکه تلویزیونی الجزیره نیز در اوایل ماه مارس هنگامی که اکیپ فیلمبرداری او در بنغازی مورد حمله نیروهای جنگنده قذافی قرار گرفت کشته شد.

این کمیته هم چنین اعلام کرد که تا این تاریخ سه کارمند رسانه ای بین المللی و شش خبرنگار اهل لیبی مفقود الاثر شده اند و به نظر می رسد که نیروهای طرفدار قذافی آن ها را به اسارت گرفته اند.

XS
SM
MD
LG