لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۶

تسلط نیروهای مخالفان بر یک گذرگاه مرزی در لیبی


تسلط نیروهای مخالفان بر یک گذرگاه مرزی در لیبی
تسلط نیروهای مخالفان بر یک گذرگاه مرزی در لیبی

شاهدان در غرب لیبی می گویند نیروهای مخالفان کنترل یک گذرگاه مرزی با تونس را به دست گرفته اند.

منابع روز پنجشنبه گفتند رزمندگان اپوزیسیون در پی زد و خوردهای شدید با نیروهای طرفدار دولت بر یک پاسگاه در جناح لیبیایی مرز، در جاده ای که به شهر «دهیبا» در تونس منتهی می شود، مسلط شدند. منابع می گویند نیروهای وفادار به قذافی برای فرار از بازداشت به طرف تونس گریخته اند.

خبر گزاری دولتی تونس می گوید ۱۳ سرباز لیبیایی، از جمله یک سرهنگ و یک فرمانده، پس از عبور از مرز و ورود به تونس بازداشت شدند.

چندین خبرگزاری به نقل از شاهدان می گویند نزدیک به ۱۰۰ سرباز وفادار به قذافی به تونس گریخته و تسلیم شدند.

پاسگاه مرزی صحرایی در حدود ۲۴۰ کیلومتری جنوب غربی طرابلس قرار دارد. نیروهای دولتی گذرگاه مرزی اصلی در شمال را همچنان در کنترل خود دارند.

در این میان، نبرد روز پنجشنبه در مصراته، قرار گاه اصلی اوپوزیسیون در غرب لیبی ادامه یافت. گزارش ها از شلیک گلوله های خمپاره حکایت دارد. روز چهارشنبه، دو خبرنگار عکاس غربی در نبرد سنگینی در شهر کشته شدند.

رسانه های دولتی لیبی گزارش می دهند در حمله هوایی ناتو در شامگاه چهارشنبه در حومه طرابلس هفت تن کشته و ۱۸ نفر مجروح شدند.

یک مقام ناتو به خبرگزاری فرانسه گفت در آن حمله، یک مجتمع نظامی در حومه پایتخت هدف قرار گرفت، اما در مورد کشته شدن غیر نظامیان گزارشی نرسیده است.

پیشتر، یک فرمانده ناتو به شهروندان در لیبی هشدار داد به نیروهای طرفدار دولت نزدیک نشوند تا حملات هوایی بتواند کارساز تر شود و این در حالی است که مخالفان همچنان از ناتو می خواهند به حملات هوایی شدت بخشد.

ژنرال شارل بوشار گفت برنامه ریزان و خلبانان ناتو برای پرهیز از وارد آمدن تلفات به غیر نظامیان هر کاری انجام خواهند داد، اما خطر نمی تواند کاملا از بین برود.

XS
SM
MD
LG