لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۶

پارلمان لیبی خواستار تشکیل دولت جدید شد


شورشیان مسلح لیبی کنترل نفت کشور را در برخی مناطق خودمختار در دست دارند - عکس از آرشیو
شورشیان مسلح لیبی کنترل نفت کشور را در برخی مناطق خودمختار در دست دارند - عکس از آرشیو

به نظر می رسد درخواست کابینه موقت لیبی برای برخورداری از قدرت بیشتر در مقابله با نابسامانی هایی که این کشور عضو اوپک را فلج کرده، با مخالفت پارلمان رو به رو شده است.

سخنگوی پارلمان لیبی می گوید پارلمان از عبدالله الثنی نخست وزیر موقت آن کشور خواسته است تا ظرف یک هفته کابینه جدیدی تشکیل دهد.

دولت مرکزی ضعیف طرابلس در برابر پارلمان قدرت تصمیم گیری کافی ندارد و قادر نیست شورشیان لیبی را مهار کند. شورشیان همان گروههایی هستند که سال ۲۰۱۱ معمر قذافی را از قدرت خلع کردند، ولی سلاح هایشان را نگه داشتند و اکنون مناطق خودمختاری را در دست دارند.

عمر حمیدان، سخنگوی پارلمان لیبی به رویترز گفته که «کنگره ملی به شرطی عبدالله الثنی را به نخست وزیری منصوب کرده که او ظرف یک هفته دولت جدیدی تشکیل دهد.»

وقتی کابینه تشکیل شود، کنگره تصمیم می گیرد که آیا الثنی و وزرایش خواهند توانست تا زمان برگزاری انتخابات سراسری بر سر کار بمانند یا نه.

الثنی پیشتر در نامه ای به پارلمان درخواست اختیارات بیشتر و مدت زمامداری طولانی تری کرده بود. اما گزارش رسانه ها درباره این که در جریان عمیق تر شدن آشوب هایی که منجر به قطع جریان نفت لیبی به خارج شد، استعفا کرده بود را تکذیب کرده است. لیبی از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت - اوپک - است.

این در حالی است که لانا، خبرگزاری دولتی لیبی، همراه با شبکه های تلویزیونی لیبی و دیگر کشورهای عربی از استعفای کابینه وی خبر داده بودند.
XS
SM
MD
LG