لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۸

بمبی بر باند فرودگاه لیبی منفجر شد


پرواز هواپیما درفرودگاه طرابلس، ۲۱ مارس ۲۰۱۴
پرواز هواپیما درفرودگاه طرابلس، ۲۱ مارس ۲۰۱۴
انفجار بمب در روز جمعه در باند فرودگاه اصلی لیبی، بر وضعیت امنیتی ناگوار لیبی حدود سه سال پس از سرنگونی معمر قذافی تاکید می کند.

فرودگاه بین المللی طرابلس یکی از محافظت شده ترین مکان های لیبی است. با این حال به گفته وزیر حمل و نقل لیبی افراد ناشناس توانسته اند وارد باند فرودگاه شوند، مواد انفجاری کارگذاری کنند، و با استفاده از یک وقت شمار آن را منفجر کنند.

پس از انفجار، مقام های لیبی فرودگاه رابه مدت چند ساعت بستند. رفت و آمد در فرودگاه لیبی پس از نیمه شب بسیار کم است. شرکت های خارجی از پروازهای دیرگاه شب به دلیل امنیت ضعیف شهر خودداری می کنند. مقام های لیبی از کنترل شبه نظامیانی که در سال ۲۰۱۱ قذافی را سرنگون کردند و هنوز سلاح های خود را بر زمین نمی گذارند، ناتوانند.

عبدالقادر محمد احمد، وزیر حمل و نقل لیبی گفت انفجار کوچک بوده و نیروهای امنیتی فرودگاه در محل انفجار یک تایمر یافته اند.

مقام های لیبی در آغاز به دلیل وجود صدای تیراندازی در پایتخت تصور کرده بودند که راکت های شبه نظامیان به فرودگاه اصابت کرده است. شبه نظامیان رقیب در لیبی برای کسب قدرت یا بخشی از خاک در طرابلس یا در نقاط دیگر کشور با یکدیگر زدو خورد می کنند.

فرودگاه اکنون با گشودن یک باند موقت باز شده است و شرکت هایی که بیشتر لیبیایی بودند غروب گاه پروازها را آغاز کردند.

سوای شرکت های عربی، لوفت هانزا و بریتیش ایرویز به لیبی پرواز می کنند.
XS
SM
MD
LG