لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۱

اتباع خارجی از لیبی خارج می شوند


اتباع خارجی از لیبی خارج می شوند
اتباع خارجی از لیبی خارج می شوند

وزیر امور خارجه بریتانیا می گوید کشور او یک کشتی جنگی را برای کمک به خارج ساختن اتباع بریتانیایی به نزدیکی لیبی فرستاده است.
در حالی که دولت ها هواپیماها و کشتی هایی را برای خارج ساختن شهروندانشان به لیبی می فرستند، ویلیام هیگ روز سه شنبه گفت ناو کامبرلند برای کمک به بازگرداندن بریتانیایی ها به کشورشان، در صورتی که لازم شود، در حال آماده باش بسر می برد.
کشورهای اروپایی و همسایگان لیبی هزاران شهروند خود را که سعی دارند از خشونت مرگبار ناشی از قیام عمومی علیه معمر قذافی بگریزند، تخلیه می کنند.
وزیر امور خارجه مصر روز سه شنبه گفت قاهره برای بازگرداندن صدها هزار مصری که در لیبی زندگی می کنند، هواپیماهای نظامی و غیر نظامی را می فرستد. اما او گفت هواپیماها در شهر بنغازی فرود نخواهند آمد، زیرا فرودگاه ویران شده است.
نیروهای امنیتی مصر می گویند فرمانراوایان نظامی جدید همچنین در پاسخ به ناآرامی در لیبی دستور داده اند سربازان کمکی به مرز مصر با لیبی فرستاده شوند.
مقامات مصری همچنین ساعات بازبودن یک گذرگاه مرزی با لیبی را تمدید کرده اند و برای کمک به هزاران مصری که از راه زمین فرار می کنند، تیم های پزشکی به محل فرستاده اند.
دولت ترکیه می گوید برای خارج ساختن هزاران کارگر ترک که در بنغازی سرگردان شده اند، چند کشتی به ساحل لیبی می فرستد. بسیاری از شهروندان ترک روز سه شنبه در انتطار ورود کشتی ها در استادیوم بندر جمع شدند.
ترکیه می گوید ۲۵ هزار شهروند در لیبی دارد، بسیاری در کارهای ساختمانی فعالیت دارند.
تونس می گوید بیش از ۳ هزار شهروند آن تاکنون از لیبی، اکثرا از راه زمین، فرار کرده اند و شمار بیشتری در انتظارند با هواپیما خارج شوند.
فیلیپین روز سه شنبه گفت به کارگران فیلیپینی که سعی دارند از لیبی خارج شوند با پرداخت هزینه پرواز آنها کمک خواهد کرد. در لیبی دست کم ۲۶ هزار فیلیپینی زندگی می کنند.

XS
SM
MD
LG