لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۰

آمريکا شهروندان خود را با کشتی از ليبی خارج می کند


آمريکا شهروندان خود را با کشتی از ليبی خارج می کند
آمريکا شهروندان خود را با کشتی از ليبی خارج می کند

وزارت امور خارجه آمريکا می گويد يک کشتی برای تخليه آمريکاييان از طرابلس، پايتخت ليبی، اجاره کرده است. کشورهای ديگر نيز در اقدام مشابهی برای کمک به هزاران شهروند خود که از جنبش مرگبار آن کشور در برابر معمر قذافی می گريزند، در تلاش هستند.

اطلاعيه آمريکا به شهروندان خود در طرابلس می گويد که اگر آنها مايلند از ليبی خارج شوند بامداد چهارشنبه در بندر السشهاب برای سوار شدن در کشتی که رأس ساعت ۳ بعداز ظهر به وقت محلی به مقصد جزيره مالتا حرکت می کند، حاضر شوند. اطلاعيه خاطر نشان می کند که شهروندان آمريکايی لازم است مخارج سفر خود را به دولت آمريکا، بازپرداخت کنند.

هيلاری کلينتون، وزير امورخارجه آمريکا، روز سه شنبه گفت که امنيت و سلامت آمريکاييان در ليبی بالاترين الويت ايالات متحده است.

در همين حال وزير امور خارجه بريتانيا می گويد کشور متبوع وی يک کشتی جنگی را در نزديکی ليبی جهت تلاشهايی که برای تخليه شهروندان انجام می شود، لنگر انداخته است. ويليام هيگ گفت که «اچ ام اس کامبرلند،» کشتی جنگی نيروی دريايی سلطنتی، آماده است که به شهروندان بريتانيا در صورت نياز، ياری برساند.

آمريکا، اروپا، و همسايگان ليبی هزاران شهروند خارجی را به خاطر گريز از خيزشی که عليه معمر قدافی، رهبر ديرينه ليبی، به راه افتاده است، از آن کشور خارج می کنند.

هلند و فرانسه تأييد کردند که هواپيماهای آن ها اجازه دارند در شهر طرابلس فرود آيند اما آژانس خبری فرانسه می گويد سه هواپيمای فرانسه به سوی جزيره مالتا، تغيير مسير داده اند.

XS
SM
MD
LG