لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۴

فرار همسر و سه فرزند معمر قذافی به الجزایر


عایشه قذافی - آرشیو
عایشه قذافی - آرشیو

همسر و سه فرزند معمر قذافی، رهبر لیبی اوایل روز دوشنبه وارد الجزایر شدند. رهبران مخالف می گویند از مقام های الجزایری خواهند خواست این گروه را به لیبی بازگردانند.

وزیر امور خارجه الجزایر اعلام کرد صفیه قذافی همسر رهبر لیبی، دخترش عایشه و دو پسرش محمد و هانیبال با خودرو از مرز عبور کرده و وارد الجزایر شدند. مقام های الجزایر می گویند همسران فرزندان معمر قذافی و فرزندان آنان نیز وارد الجزایر شده اند.

مسوولان الجزایری می گویند که این اطلاعات را به دبیرکل سازمان ملل متحد و شورای ملی انتقالی لیبی (اپوزیسیون لیبی)، ارائه داده اند.

مسوولان اپوزیسیون پیشتر الجزایر را - تنها کشور شمال آفریقا که شورای ملی انتقالی را به رسمیت نشناخته است - متهم کرده بودند که از آقای قذافی حمایت می کند و برای کمک به او در سرکوب مخالفان، به لیبی نیرو فرستاده است. الجزایر این اتهام را رد کرده است.

محل حضور رهبر لیبی و پسران دیگر وی هنوز مشخص نیست. مسئولان ارشد اپوزیسیون روز دوشنبه اعلام کردند خمیس، یکی از پسران قذافی و فرمانده یک تیپ ویژه نیروهای شبه نظامی، احتمالا در درگیری های روز شنبه در جنوب طرابلس کشته شده است. از زمان آغاز درگیری ها در لیبی تاکنون، خبر مرگ خمیس چندین بار منتشر شده اما هیچ وقت این گزارش ها تایید نشد. پسران قذافی در امور سیاسی و نظامی لیبی نقش مهمی داشتند.

در همین حال نیروهای مخالف برای یافتن قذافی به جستجو ادامه می دهند. بر اساس گزارش های تایید نشده، معمر قذافی در مناطق تحت کنترل دولت در جنوب طرابلس حضور دارد. از زمانی که شورشیان هفته گذشته پایتخت لیبی را تصرف کردند، قذافی دیده نشده است.

کاخ سفید اعلام کرد دولت آمریکا هیچ نشانه ای از اینکه رهبر سرنگون شده لیبی، کشورش را ترک کرده باشد در اختیار ندارد.

XS
SM
MD
LG