لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۸

جایزه برای دستگیری معمر قذافی


جایزه برای دستگیری معمر قذافی
جایزه برای دستگیری معمر قذافی

شورای ملی انتقالی لیبی یک میلیون و ۶۷۰ هزار دلار برای دستگیری معمر قذافی جایزه تعیین کرد. به گفته مصطفی عبدالجلیل پیشنهاد پاداش برای دستگیری آقای قذافی از سوی بازرگانان محلی و با هدف تسریع در یافتن و بازداشت معمر قذافی مطرح شده و مورد تایید شورای ملی انتقالی قرار گرفته است.

درگیری های پراکنده در پایتخت لیبی یک روز پس از تصرف مقر معمر قذافی توسط مخالفان ادامه دارد. یک رادیوی محلی روز سه شنبه پیامی از معمر قذافی پخش کرد که در آن شهروندان پایتخت به مقاومت و بیرون راندن شورشیان از طرابلس تشویق شده اند. آقای قذافی در این پیام اعلام کرد به دلایل تاکتیکی و در پی حمله های سنگین ناتو در روز گذشته طرابلس را بی آنکه دیده شود ترک کرده است. ساکنان طرابلس در نخستین ساعات چهارشنبه تصرف مقر معمر قذافی در باب العزیزیه را بعنوان یک پیروزی بزرگ جشن گرفتند.

با وجود ادعای به دست گیری کنترل بخش عمده پایتخت لیبی توسط مخالفان دولت، هنوز صدای تیراندازی و درگیری در گوشه و کنار طرابلس به گوش می رسد. ساکنان «زواره» در نزدیکی مرز تونس گفتند نیروهای وفادار به قذافی به گلوله باران شهر با راکت و خمپاره ادامه می دهند.

به گفته مصطفی عبدالجلیل رئیس شورای ملی انتقالی لیبی نبرد مخالفان و حامیان معمر قذافی در روزهای اخیر در طرابلس بیش از ۴۰۰ کشته و ۲ هزار زخمی به جا گذاشته است. او همچنین از دستگیری نزدیک به ۶۰۰ تن از نیروهای طرفدار معمر قذافی توسط مخالفان دولت خبر داد.

مقام های آمریکایی در واشنگتن بر این عقیده هستند که قذافی هنوز در لیبی است.

افزون بر بخش هایی از طرابلس، نیروهای طرفدار قذافی دستکم اختیار دو شهر بزرگ دیگر را که به قبیله قذافی نزدیک هستند، «سبها» در جنوب و «سرت» در ۴۵۰ کیلومتری پایتخت در دست دارند.

قرار است محمود جبریل، نخست وزیر غیر رسمی شورشیان، در پاریس با نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه ملاقات کند.

دیگر رهبران مخالف برای بحث درباره راه های شتاب بخشیدن به جریان انتقال پول به لیبی در قطر گرد آمده اند.

روز سه شنبه همچنین شورشیان اعلام کردند کنترل بندر نفتی راس لانوف را به دست گرفته اند.

XS
SM
MD
LG