لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۲

افزایش کمک بین المللی به مخالفان لیبی در کنفرانس قطر


افزایش کمک بین المللی به مخالفان لیبی در کنفرانس قطر
افزایش کمک بین المللی به مخالفان لیبی در کنفرانس قطر

دیپلمات های غربی و عرب در جلسه ای در دوحه از تلاش های نظامی بین المللی در لیبی دفاع کرده اند و قول داده اند از نظر مالی، سیاسی و انسانی از مخالفان حمایت کنند.

هدف از جلسه این بود که پاسخ امداد بین المللی به مردم لیبی هماهنگ شود.

اعضای به اصطلاح گروه تماس لیبی، شامل نمایندگانی از آمریکا، بریتانیا، فرانسه و کشورهای دیگری از عملیات نظامی در لیبی حمایت کردند. آنها در بیانیه نهایی موافقت کردند به یک «مکانیسم مالی موقت» برای کمک به مخالفان دولت جهت دسترسی به منابع مالی نگاه کنند.

پس از کنفرانس، ولیعهد قطر از معمر قذافی رهبر لیبی خواست به شیوه ای «عاقلانه» و «آرام» کنار برود. او اعلام کرد که ایتالیا میزبانی جلسه بعدی گروه را در هفته اول ماه مه بر عهده خواهد داشت.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت ادامه فشار بر دولت معمر قذافی، تقویت تلاش برای برقراری صلح و حمایت مالی از لیبیایی هایی که جهت دموکراسی کار می کنند، از جمله هدف های گروه است.

ویلیام هیگ روز چهارشنبه گفت اقدام های جامعه بین المللی برای حفاظت از شهروندان لیبی که در مناقشه ای خونین به دام افتاده اند «لازم» است. یک اتحادیه بین المللی از طریق حملات هوایی به فرماندهی ناتو پشتیانی نظامی فراهم آورده است.

سخنگوی شورای ملی انتقالی مخالفان به شرکت کنندگان در جلسه گفت ناتو به اندازه کافی برای حفاظت از غیر نظامیان عمل نمی کند. با این حال، بان کی - مون دبیر کل سازمان ملل متحد اقدام های جامعه بین المللی را «قاطع و تعیین کننده» نامید.

موسی کوسا، وزیر امور خارجه لیبی که به بریتانیا گریخت، برای راهنمایی گروه به قطر رفته است.

در واشنگتن، پنتاگون روز چهارشنبه تایید کرد که جت های جنگنده آمریکا در ۱۰ روز گذشته به حملاتی علیه دفاع هوایی لیبی دست زده اند. هرچند مقام های آمریکایی قبلا اعلام کرده بودند که نقش آمریکا در لیبی اینک پشتیبانی است، یک سخنگوی پنتاگون گفت ایالات متحده تعداد نامشخصی از جت های حنگنده را برای حملات هوایی به فرماندهی ناتو منتقل کرده است.

شاهدان در نزدیکی پایتخت لیبی می گویند آنها روز چهارشنبه صدای بلند انفجارهایی را در نزدیکی فرودگاه طرابلس شنیده اند، اما درباره نبرد در جبهه های اصلی شرق و غرب خبرهای اندکی منتشر شده است.

در برلن، روز چهارشنبه، آلمان پنج دیپلمات لیبیایی را به اتهام تهدید شهروندان لیبی که در آن کشور زندگی می کنند اخراج کرد. وزارت امور خارجه آلمان گفت آنان باید ظرف یک هفته خاک کشور را ترک کنند.

نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا قصد داشتند پس از نیمروز چهارشنبه در جلسه ای در پاریس درباره بحران لیبی بحث کنند.

روز سه شنبه، فرانسه و بریتانیا از اتحادیه ناتو خواستند بر حملات هوایی علیه نیروهای دولتی که به غیر نظامیان حمله می کنند شدت بخشند.

XS
SM
MD
LG