لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۱

نشست برلن: ادامه رايزنی های وزيران خارجه ناتو در مورد عمليات ليبی


نشست برلن: ادامه رايزنی های وزيران خارجه ناتو در مورد عمليات ليبی
نشست برلن: ادامه رايزنی های وزيران خارجه ناتو در مورد عمليات ليبی

وزيران امور خارجه ناتو برای گفتگو در مورد مأموريت نظامی خود در ليبی در برلن گرد هم ميآيند. اين گردهمايی در حالی است که شورشيان ليبی تقاضای حمايت هوايی بيشتر را از ناتو مطرح کرده اند.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، به همراه همتايان خود در ناتو در اين نشست دو روزه که امروز، پنجشنبه، آغاز می شود، شرکت می کند. بريتانيا و فرانسه خواستار گسترش عمليات نظامی عليه قذافی هستند در صورتيکه آمريکا خواستار محدود کردن نقش خود است. اين نشست يک روز پس از کنفرانس دوحه برگزار می شود.

وزرای امور خارجه کشورهای عضو ناتو که در ایجاد منطقه پرواز ممنوع در لیبی دخیل بوده اند روز چهارشنبه در کنفرانس دوحه ملاقات کردند تا راه کارهای پیشِ رو برای پایان دادن به بحران لیبی را مورد بررسی دهند.

ملاقات وزرای امور خارجه و نمایندگانی از مخالفان دولت لیبی در شرایطی صورت گرفت که دولت های فرانسه و بریتانیا از طولانی شدن درگیری ها در لیبی ابراز ناخرسندی کرده و خواستار اقدامات شدیدتر علیه نیروهای وفادار به معمر قذافی هستند.

برغم عدم توافق در خصوص افزایش حملات علیه نیروهای دولتی لیبی، شرکت کنندگان در نشست دوحه بر لزوم کناره گیری معمر قذافی از قدرت تاکید داشتند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، تاکید کرد که رژیم کنونی لیبی جایی در آینده آن کشور ندارد و گفت: «هر نوع برنامه عملی برای آتش بس و صلح، باید شامل خروج سرهنگ قذافی از قدرت باشد و اين جلسه می تواند این پیام را روشن تر طرح کند. در همین حال تحریم های گسترده تر سازمان ملل علیه دولت طرابلس بررسی می شود.»

وزیر امور خارجه بریتانیا از ناتو خواسته است تا حملات زمینی علیه نیروهای وفادار به معمر قدافی را افزایش دهد. روز سه شنبه، وزیر امور خارجه فرانسه نيز با انتقاد از ناتو خواستار اقدامات بیشتر برای توقف حملات نیروهای دولتی لیبی شد.

محمود عواد شّمام، سخنگوی شورشیان لیبی، به خبرنگاران گفت مخالفان دولت خواستار حفظ امنیت غیرنظامیان هستند اما هواداران قذافی به کشتار شهروندان لیبی ادامه می دهند. وی گفت: «مردم لیبی تقاضای ساده ای دارند. آنها از قذافی و خانواده اش می خواهند که کشور را ترک کنند.»

پیشتر شورشیان لیبی اعلام کردند با پیشنویس آتش بس پیشنهاد شده از سوی اتحادیه کشورهای آفریقایی به شدت مخالفند زیرا آن طرح کناره گیری سریع معمر قدافی از قدرت را در دستور کار خود قرار نداده است.

XS
SM
MD
LG