لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۷

اولین نشست گروه تماس درمورد لیبی در قطر برگزار می شود


شعار امروز باگبو، فردا قذافی، روی یک دیوار نوشته شده است که منعکس کننده درخواست شورشیان مخالف قذافی برای برکناری او از قدرت است
شعار امروز باگبو، فردا قذافی، روی یک دیوار نوشته شده است که منعکس کننده درخواست شورشیان مخالف قذافی برای برکناری او از قدرت است

دیپلمات ها آماده انجام دیداری در خصوص هماهنگ کردن واکنش بین المللی به درگیری ها در لیبی می شوند. قرار است این دیدار روز چهارشنبه در قطر انجام شود. نشست دیپلمات ها در شرایطی برگزار می شود که فرانسه و بریتانیا از متحدان خود در ناتو خواسته اند تا حملات هوایی علیه نیروهای دولتی لیبی را که به غیرنظامیان حمله می کنند، شدت بخشند.

گروه تماس بین المللی برای لیبی که روز چهارشنبه برای اولین بار این نشست را برگزار می کند، دولت هایی از منطقه و غرب را کنار هم می آورد که حمایت خود را از اپوزسیون لیبی اعلام کرده اند.

شورای ملی دوره انتقال، متعلق به شورشیان لیبی اعلام کرده است هیئتی را برای شرکت در نشست قطر اعزام می کند.

بانکی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در این نشست شرکت می کند.

موسی کوسا، وزیر سابق امورخارجه لیبی نیز که به بریتانیا فرار کرده است، در این نشست حضور خواهد داشت و به گروه تماس بین المللی مشاوره خواهد داد.

روز سه شنبه آلن ژوپه، وزیر امورخارجه فرانسه گفت ناتو برای بازداشتن نیروهای معمر قذافی، رهبر لیبی از کشتار غیر نظامیان در مناطق تحت اختیار شورشیان، «به میزان کافی عمل نمی کند.»

او گفت این ائتلاف باید اقدامات بیشتری برای نابود کردن تجهیزات سنگین آقای قذافی که شهر مصراته را هدف قرار داده اند انجام دهد. گروه های امداد بین المللی نسبت به وقوع یک بحران انسانی در مصراته، سومین شهر بزرگ لیبی هشدار داده اند.

وزیر دفاع فرانسه نیز گفته است بدون شرکت کامل ایالات متحده آمریکا، ناتو قادر نیست نیروهای وفادار به قذافی را از حمله به شهرهای شورشیان باز دارد. مسوولان آمریکایی روز سه شنبه گفتند برنامه ای برای افزایش دخالت نظامی آمریکا ندارند و ناتو نیز چنین درخواستی از آمریکا نکرده است.

ویلیام هیگ، وزیر امورخارجه بریتانیا خواستار افزایش شمارهواپیماهای ناتو در ماموریت لیبی شده است. بریتانیا تعداد هواپیماهای شرکت کننده خود را در ماموریت لیبی افزایش داده است.

اما ناتو، انتقاد بریتانیا و فرانسه را رد کرده است. «مارک فان اوهم» فرمانده ناتو روز سه شنبه گفت به گمان او ناتو با توجه به امکاناتی که در اخیتار دارد «کار بزرگی انجام می دهد.»

XS
SM
MD
LG