لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۲

توپباران شهرهای مصراته و اجدابیا توسط نیروهای معمر قذافی


توپباران شهرهای مصراته و اجدابیا توسط نیروهای معمر قذافی
توپباران شهرهای مصراته و اجدابیا توسط نیروهای معمر قذافی

نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی روز یکشنبه به سمت مواضع شورشیان در شهر اجدابیا، در شرق کشور و شهر مصراته، در غرب لیبی چندین راکت پرتاب کردند.

حملات روز یکشنه نیروهای معمر قذافی دقیقا یک ماه پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت می گیرد که حملات هوایی بین المللی علیه نیروهای دولتی را برای حفاظت از جان غیرنظامیان در لیبی قانونی کرد.

هنوز میزان تلفات توپباران شهر اجدابیا مشخص نیست. این توپباران یک روز پس از درگیری ها در غرب شهر صورت می گیرد که دست کم هفت کشته و ۲۷ زخمی برجای گذاشت.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که دست کم شش نفر روز یکشنبه در حمله به مصراته کشته شدند. شاهدان می گویند تک تیرانداز ها همچنین از پشت بام ساختمان ها به سمت غیرنظامیان شلیک می کردند.

در همین حال، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفت کشورش نیروهای زمینی برای اشغال لیبی اعزام نمی کند.

قطعنامه ۱۷ مارس شورای امنیت، به کشورها اجازده داده است «تمامی اقدامات لازم» را برای نجات جان غیرنظامیان در لیبی انجام دهند.

نیروهای متحد در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو برای اعمال منطقه پرواز ممنوع در لیبی و حفاظت از جان غیرنظامیان در برابر حملات نیروهای آقای قذافی، حملات هوایی انجام دادند.

روز شنبه، شورشیان نیروهای دولتی را متهم کردند که از بمب های خطرناک خوشه ای در حمله به مصراته استفاده کردند. اتهامی که نیروهای حامی معمر قذافی آن را تکذیب کرده اند.

XS
SM
MD
LG