لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

مخالفان دولت لیبی خواهان کمک بیشتر از ناتو هستند


مخالفان دولت لیبی خواهان کمک بیشتر از ناتو هستند
مخالفان دولت لیبی خواهان کمک بیشتر از ناتو هستند

مخالفان دولت در لیبی نسبت به آنچه آن را «کشتار» در شهر مصراته در غرب کشور می نامند هشدار می دهند و می گویند در صورتی که ناتو حمایت بیشتری برای آنان در برابر نیروهای دولتی فراهم نیاورد، بر چنین احتمالی افزوده خواهد شد.

یک سخنگوی مخالفان گفت در حمله راکتی نیروهای وفادار به قذافی در نزدیکی مصراته در روز پنجشنبه، دست کم ۲۳ تن کشته شدند.

آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو در جلسه ای در برلن به اعضای اتحادیه گفت نیروهای او به حمله به هدف های مشروع در لیبی ادامه می دهند. با این حال، اظهار داشت ناتو به هواپیماهای تهاجمی با دقت بالا برای ماموریت خود نیاز داردد.

در این میان، بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید هیات های اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب در کنفرانسی در قاهره با رویکرد واحدی جهت یافتن یک «راه حل بادوام» برای بحران لیبی به توافق رسیده اند. او این موضوع را روز پنجشنبه در پی دیداری با مقام های گروه هایی از جمله اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و اتحادیه آفریقا عنوان کرد.

پیشتر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده به حمایت از ماموریت ناتو در لیبی تا زمانی که کار تکمیل شود ادامه خواهد داد.

کلینتون روز پنجشنبه در جلسه وزیران امور خارجه ناتو گفت برای ائتلاف مهم است که وحدت خود را، در حالی که معمر قذافی اراده آن را می آزماید، حفظ کند.

جلسه در حالی تشکیل می شود که رزمندگان مخالف دولت، خواهان حمایت هوایی بیشتر هستند. با این حال، اعضای اتحادیه در شدت بخشیدن به بمباران نیروهای وفادار به معمر قذافی هماهنگ نیستند.

بریتانیا و فرانسه از ناتو خواسته اند بیشتر در عملیات نظامی سرمایه گذاری کند، آمریکا در صدد بر آمده است نقش خود را محدود سازد.

نیروهای مخالفان تلاش کرده اند کنترل خود را بر چند شهری که توانسته اند از نیروهای دولتی بگیرند حفظ کنند.

منابع مخالفان روز پنجشنبه گفتند سربازان قذافی شهر مصراته را با راکت زیر آتش گرفتند و دست کم ۹ تن را کشتند. دولت به هدف گرفتن غیر نظامیان در آنجا متهم شده است.

دراین میان، جلسه بین المللی دیگری درباره لیبی در مقر اتحادیه عرب در قاهره تشکیل شده است. بان کی - مون دبیر کل سازمان ملل متحد و کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و نیز نمایندگانی از اتحادیه آفریقا و سازمان کنفرانس اسلامی در آن حضور دارند.

مذاکرات برلن یک روز پس از آن صورت می گیرد که یک گروه بین المللی تماس با شرکت آمریکا و شریکان اروپایی و عرب، در جلسه ای در دوحه، حمایت مالی و سیاسی بیشتری را از مخالفان دولت لیبی تعهد کردند.

یک سخنگوی مخالف دولت لیبی، اقدامات ناتو را برای حفاظت از غیر نظامیان کافی ندانست. وی همچنین از آمریکا خواست نقش فعال تری در کمپین هوایی ناتو علیه نیروهای قذافی ایفا کند.

گروه تماس در بیانیه نهایی خود از قذافی خواست قدرت را رها کند، و افزود او و دولتش مشروعیت خود را از دست داده اند.

در بنغازی، یک سخنگوی شورای ملی انتقالی مخالفان به خبرنگاران گفت این امکان وجود دارد که سه کشور به جنگجویان اسحله تحویل دهند.او گفت مذاکره با کشورها مثبت بوده است، اما از آنها نامی نبرد.

XS
SM
MD
LG