لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۵

درخواست سازمان ملل برای دسترسی آزادانه کارشناسان به مناطق جنگی در لیبی


درخواست سازمان ملل برای دسترسی آزادانه کارشناسان به مناطق جنگی در لیبی
درخواست سازمان ملل برای دسترسی آزادانه کارشناسان به مناطق جنگی در لیبی

یک مسوول امور کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد، در سفر به لیبی گفت که از دولت این کشور خواسته است به کارشناسان سازمان ملل، امکان دسترسی آزادانه به تمامی مناطق درگیر را بدهد تا آنان بتوانند درباره نیازهای مردم این مناطق تصمیم بگیرند.

رشید خالیکوف، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد به خبرگزاری رویترز گفت وی این موضوع را پس از ورود به طرابلس، پایتخت لیبی از دولت معمر قذافی درخواست کرده است.

خالیکوف گفت تیم حقوق بشری او امیدوار است اجازه بازرسی از شهرهای مصراته، در غرب و بنغازی در شرق که تحت کنترل نیروهای مخالف است را از دولت لیبی و نیروهای شورشی دریافت کند.

سازمان امداد «پزشکان بدون مرز»، مستقر در پاریس می گوید درگیری ها در اطراف مصراته و شهر زاویه، دسترسی جمعیت زیادی از مردم این مناطق را به کمک های خارجی قطع کرده است.

این سازمان، نیروهای حامی رهبر لیبی را متهم کرد که مانع ارائه کمک های پزشکی به برخی از بیماران در مراکز بهداشتی تحت کنترل دولت می شوند.

پزشکان بدون مرز می گوید مجروحان، باید «بدون در نظر گرفتن هرگونه ملاحظه سیاسی»، امکان «دسترسی فوری و بدون مانع» به درمان را داشته باشند.

پزشکان بدون مرز، به ساکنان مناطق تحت کنترل شورشیان در لیبی، طی چند هفته گذشته کمک های بهداشتی رسانده است.

سازمان دیده بان حقوق بشر در آمریکا نیز می گوید نیروهای امنیتی لیبی در طرابلس، تمامی اشکال مخالفت را با موجی از بازداشت های خودسرانه و ناپدید کردن افراد، «بصورت وحشیانه سرکوب می کنند.»

این سازمان می گوید ساکنان طرابلس گزارش کرده اند که تعداد بسیار زیادی از مردم به خاطر شرکت در تظاهرات ضد دولتی و صحبت با سازمان های خبری خارجی در بازداشت هستند.

دیده بان حقوق بشر با اشاره به آنچه سابقه لیبی در شکنجه و کشتار های سیاسی خوانده است، می گوید عمیقا نگران سرنوشت افرادی است که بازداشت شده اند.

XS
SM
MD
LG