لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۵

گیتس: سازمان ملل متحد باید عملیات نظامی ناتو علیه لیبی را تصویب کند


گیتس: سازمان ملل متحد باید عملیات نظامی ناتو علیه لیبی را تصویب کند
گیتس: سازمان ملل متحد باید عملیات نظامی ناتو علیه لیبی را تصویب کند

رابرت گیتس وزیر دفاع امریکا می گوید ناتو « تمام گزینه های نظامی» را در مورد لیبی برررسی می کند، اما بدون اجازه شورای امنیت سازمان ملل متحد هیچ عملی، از جمله برقراری یک ناحیه پرواز ممنوع، انجام نخواهد گرفت.

گیتس روز پنجشنبه در بروکسل، در پایان جلسه وزیران دفاع ناتو گفت هر اقدام نظامی اتحادیه در لیبی باید بر " نیاز مشخص" با یک " ماموریت روش" ، همراه با حمایت منطقه ای استوار باشد.

وزیر دفاع امریکا همچنین گفت ناتو موافقت کرده است کشتی ها خود در مدیترانه را به لیبی نزدیکتر سازد تا تحریم تسلیحاتی علیه آن کشور را زیر نظر بگیرد و به عملیات انساندوستانه احتمالی کمک کند.

هیلاری کلینتون وزیرامور خارجه نیز می گوید اجازه بین المللی برای هر اقدام نظامی امریکا یا دیگران علیه رهبر لیبی " بسیار مهم" است.

کلینتون روز پنجشنبه در توضیحاتی در یک کمیته کنگره امریکا گفت عمل یک جانبه امریکا «پیامدهایی غیر قابل پیش بینی» خواهد داشت. او همچنین می گوید تاثیر نواحی پرواز ممنوع که در دهه های اخیر توسط قدرت های غربی برقرار شد، در برکناری دیکاتورهای سابق عراق و صربستان زیاد نبود.

رهبران اوپوزیسیون از قدرت های غربی خواسته اند برای متوقف ساختن حملات هوایی نیروهای طرفدار قذافی یک ناحیه پرواز ممنوع بر فراز لیبی برقرار کنند.

هیلاری کلینتون می گوید ایالات متحده بر تقویت ارتباط با اوپوزیسیون لیبی متمرکز است و قول داد با نمایندگان اوپوزیسیون در امریکا و در جریان سفرش به مصر و تونس در هفته آینده ملاقات کند. او بلند پایه ترین مقام امریکایی است که از آغاز قیام های ضد دولتی در چندین کشور در خاورمیانه و شمال افریقا از منطقه دیدن می کند.

کلینتون همچنین می گوید دولت اوباما ارتباط با سفارت لیبی در واشنگتن را بحال تعلیق در می آورد و انتظار دارد سفارت به عملیات خود از سوی دولت قذافی پایان دهد.

در بروکسل، آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو گفت هر عمل نظامی اتحادیه در لیبی باید بر یک نیاز روشن استوار باشد و حمایت منطقه ای را بدست آورد. او همچنین گفت ناتو مراقبت ۲۴ ساعته ای را قلمرو فضایی لیبی آغاز کرده است. یک مقام اتحادیه گفت نحستین هواپیمای « آواکس» بامداد پنجشنبه عملیات گشت را آغاز کرد. .

پیشتر، فرانسه اعلام کرد شورای حاکم موقت اوپوزیسیون لیبی را بعنوان نماینده « مشروع» مردم لیبی برسمیت می شناسد .

دولت فرانسه روز پنجشنبه گفت قصد دارد با شورا، مستقر در بندر بنغازی، سفیر مبادله کند. شورشیان در قیامی مرگبار علیه معمر قذافی کنترل شهر را بدست گرفتند.

در اقدامی مشابه، پارلمان اروپا روز پنجشنبه قطعنامه ای تصویب کرد و از کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روند شناسایی شورای موقت لیبی را بعنوان نماینده رسمی لیبی آغاز کند.

وزیران اتحادیه اروپا نیز روز پنجشنبه در بروکسل در باره لیبی به گفت و گو نشستند. قرار است رهبران اتحادیه روز جمعه جداگانه مذاکره کنند.

مقامات غرب ابراز نگرانی کرده اند که تاثیر ناحیه پرواز ممنوع بر متوقف شدن خشونت محدود خواهد بود. اما دیپلمات های ناتو می گویند اگر دولت لیبی به حملات بر غیر نظامیان شدت بخشد، حمایت از چنین اقدامی زیاد خواهد بود.

قذافی گفته است اگر کشورهای غربی چنین کاری انجام دهند، لیبیایی ها علیه آنها اسلحه بدست خواهند گرفت.

دولت لیبی با هدف کوشش برای منصرف ساختن کشورهای اروپایی از هر اقدام نظامی ، نمایندگانی را به پایتخت های آنها فرستاده است. معاون وزارت امور خارجه لیبی روز پنجشنبه در آتن با مقامات وزارت امور خارجه ملاقات کرد. او روز چهارشنبه در لیسبون مذاکرات مشابهی با وزیر امو خارجه پرتغال انجام داد.

در این میان، آلمان دستور داد حساب های بانک مرکزی لیبی و سازمان سرمایه گذاری لیبی مسدود شود.

روز پنجشنبه همچنین روسیه اعلام کرد فروش های تسلیحاتی به لیبی را ممنوع خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG