لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۰

نرگس محمدی در تماس تلفنی از زندان: مسئول هر اتفاقی که برای من بیفتد جمهوری اسلامی است


نرگس محمدی
نرگس محمدی

نرگس محمدی زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، روز دوشنبه ۲۰ شهریور در تماس تلفنی از داخل زندان با اشاره به حوادث پیش آمده برای او در بهداری اوین تاکید کرد: «هر اتفاقی برای من بیفتد مسئولیتش با جمهوری اسلامی است.»

خانم محمدی در متن منتشر شده در اینستاگرام خود اضافه کرد:«در پی خودکشی یکی از هم‌بندی‌هایم، که برای دومین بار طی سه روز گذشته اتفاق افتاد به بهداری اوین رفتم. از برخورد جلادانه یکی از پرستاران و رفتار ضدانسانی، تمسخر و توهین او شاکی شدم. به دلیل نداشتن روسری روی سرم می‌خواستند مرا به بند بازگردانند که مقاومت کردم.»

او در ادامه افزود: «ناگهان فردی که تا کنون مسئولان زندان از معرفیش سر باز می‌زنند، با الفاظ رکیک و توهین‌آمیز اقدام به تهدید من کرد و گفت که نشانت می‌دهم اینجا کجاست و صدایت را می‌بُرم. من به او گفتم می‌دانم اینجا کجاست، اینجا همان‌جایی است که جلادان، بهنام محجوبی، کاووس سید امامی ، زهرا‌ کاظمی ، هدی صابر ، ستار بهشتی و سینا را کشتند و تو هم الان مرا به بریدن صدایم و نشان دادن شکنجه‌هایتان تهدید می‌کنی.»

این زندانی سیاسی در ادامه تماس تلفنی خود که در صفحه اینستاگرامش منعکس شده تصریح کرد: «وقتی جواب این شخص را دادم، نیروهای زندان به سمت من آمدند و دستها و بدنم را گرفتند و کشیدند ‌و به حیاط زندان بردند. من شروع کردم به فریاد زدن، بالای یکی از ماشینها رفتم و شعار مرگ بر جمهوری اسلامی دادم تا مسئولان‌ زندان آمدند و از بالای ماشین پایینم آوردند و داخل آمبولانس سوارم کردند و به بند بازگرداندند.»

نرگس محمدی در پایان تماس تلفنی خود از زندان اوین تاکید کرد:«هر اتفاقی برای من بیفتد مسئولیتش با جمهوری اسلامی است.»

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ۵۱ ساله در ایران بارها زندانی شده است. او در‌ مهر سال ۹۹، پس از تحمل پنج سال زندان آزاد شد، اما با تشکیل پرونده جدید، در خرداد ۱۴۰۰ به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «تحصن در دفتر زندان»، «تمرد از ریاست و مقامات زندان» و «تخریب شیشه‌ها» و «افترا»، به ۸۰ ضربه شلاق تعزیری و ۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

این فعال حقوق بشر دوباره از آبان ۱۴۰۰ زندانی شد. او در یک سال گذشته نیز از زندان بارها به مسائل مختلف اعتراض کرده و به دلیل موضع‌گیری‌هایش، به «فعالیت تبلیغی» علیه نظام جمهوری اسلامی محکوم شده است.

مجازات‌های قوه قضائیه علیه نرگس محمدی با دادن یک حکم جدید دیگر به ۱۰ سال و ۹ ماه زندان و ۱۵۴ ضربه شلاق افزایش پیدا کرد.

XS
SM
MD
LG