لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۸

تجمع‌های اعتراضی در تهران، کرج، مشهد و  آبدانان علیه اعدام در ایران 


تجمع روز شنبه دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در تهران
تجمع روز شنبه دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در تهران

گزارش های رسیده از ایران حاکی از ادامه تجمع های اعتراضی به اعدام سه متهم پرونده خانه اصفهان در تهرانسر، شهرک اکباتان، صادقیه، جنت آباد، ستارخان و چیتگر در تهران و فردیس کرج، مشهد و آبدانان در استان ایلام در شنبه شب بوده است.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی، معترضان به اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی، و سعید یعقوبی به اتهام «محاربه»، شعارهایی سر دادند. از جمله «امسال سال خونه - خامنه ای سرنگونه» و «خامنه ای ضحاک - می‌کشیمت زیر خاک».

از دیگر شعارهای داده شده ، «مرگ بر خامنه‌ ای جلاد»، «مرگ بر حکومت آدم‌ کش»، «فقر، فساد، گرونی، میریم تا سرنگونی»، «مرگ بر جمهوری اعدامی» بودند.

در همین حال به گزارش سایت حقوق بشری هه‌نگاو، در جریان تظاهرات در شهرستان آبدانان، معترضان با ایجاد راهبندان به «اعدام جوانان توسط جمهوری اسلامی» اعتراض کردند.

پیشتر و در رور شنبه نیز دانشجویان چند دانشگاه از جمله دانشگاه تهران، امیرکبیر، بهشتی، تربیت مدرس، و زنجان در اعتراض به موج تازه اعدام‌ها تحصن و تجمع کرده بودند.

در پی اعدام سه معترض در ایران، اعتراضات شهروندان شدت گرفته و بنا بر گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا و منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، تجمع، تحصن، راهپیمایی، و شعارهای شبانه در شهرهای ایران از شدت گرفته است.

یک ویدئوی شهروندی شمار قابل توجهی از مردم تهران را نشان می‌دهد که روز شنبه در ایستگاه مترو تئاتر شهر شعار می‌دهند «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه.»

XS
SM
MD
LG