لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

لبنان و مصر برای انتقال گاز از طریق سوریه به توافق رسیدند


یک نیروگاه شناور در ساحل در الجیه، جنوب بیروت، لبنان (آرشیو)
یک نیروگاه شناور در ساحل در الجیه، جنوب بیروت، لبنان (آرشیو)

لبنان، سوریه، و مصر توافق کرده‌اند که از طریق سوریه، سالانه ۶۵۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی از مصر به لبنان ارسال شود.

این اقدام بخشی از تلاش‌های مورد حمایت آمریکا برای مقابله با بی‌برقی‌های فلج‌کننده لبنان است.

این قرارداد در مراسمی در وزارت انرژی لبنان در بیروت منعقد شد و بر آن اساس، گاز به نیروگاه برق دیر عمار در شمال لبنان منتقل می‌شود. این نیروگاه می‌تواند حدود ۴۵۰ مگاوات، معادل حدود چهار ساعت برق اضافی در روز، به شبکه اضافه کند.

ولید فیاض، وزیر انرژی لبنان، به خبرگزاری رویترز گفت که این اقدام نیازمند تأیید بانک جهانی است. بانک جهانی متعهد شده است این پروژه را تأمین مالی کند.

فیاض این توافق را در جلسه‌ای با حضور نمایندگان مصر و سوریه و رئیس شرکت دولتی «هلدینگ گاز طبیعی مصر» اعلام کرد.

آنها شرایط مالی این قرارداد را فاش نکردند، اما رئیس این شرکت گفت که مصر «قیمت مناسبی» را ارائه خواهد کرد.

شرکت دولتی برق لبنان تنها چند ساعت در روز برق تولید می‌کند و بسیاری مجبور می‌شوند هزینه زیادی را برای اشتراک ژنراتورهای خصوصی بپردازند.

سال گذشته به منظور کاهش بحران برق، طرحی ارائه شد که بر آن اساس، برق از اردن و گاز طبیعی از مصر - هر دو از طریق سوریه - دریافت شود و ۷۰۰ مگاوات به شبکه لبنان اضافه کند.

بانک جهانی موافقت کرده بود در صورتی که لبنان اصلاحات مورد انتظار در بخش برق را برای کاهش ضایعات و تقویت سیستم جمع‌آوری تعرفه‌ها اجرا کند، این طرح را از لحاظ مالی تأمین کند.

کابینه لبنان در ماه مارس طرح گسترده اصلاحات برق را تصویب کرد، اما هنوز اجزای مهم آن را به اجرا نگذاشته است.

انتقال از طریق سوریه، به نگرانی‌ها نسبت به قرار گرفتن در معرض تحریم‌های آمریکا بر اساس قانون موسوم به «سزار» دامن زده بود.

مقامات آمریکایی می‌گویند که به کشورها چراغ سبز نشان داده‌اند تا در این رابطه وارد مذاکره شوند، اما تنها پس از امضای قراردادها می‌توانند پایبندی کامل به قوانین را تعیین کنند.

فیاض گفت امیدوار است توافق جدید راه را برای تأمین مالی بانک جهانی و معافیت‌ از تحریم‌های آمریکا هموار کند. او افزود که لبنان منتظر شفاف‌سازی واشنگتن در مورد تحریم‌ها است.

XS
SM
MD
LG