لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۰

گروه حماس دو گروگان آمریکایی را آزاد کرد


جودیت رانان (چپ) در کنار دخترش ناتالی پس از آزادی از اسارت حماس.
جودیت رانان (چپ) در کنار دخترش ناتالی پس از آزادی از اسارت حماس.

منابع خبری اسرائیلی و آمریکایی خبر آزاد شدن دو گروگان آمریکایی از سوی شبه‌نظامیان حماس را تائید کردند.

شبکه تلویزیونی کانال ۱۲ اسرائیل روز جمعه ۲۸ مهر به نقل از «منابع اسرائیلی» تائید کرد که یک مادر و دختر، از گروگان‌های گروه حماس در غزه، آزاد شده و به کمیته بین‌المللی صلیب سرخ انتقال خواهند یافت.

بنا بر این گزارش، این دو شهروند آمریکایی، جودیت رانان و ناتالی رانان، از طریق مصر به اسرائیل منتقل خواهند شد.

شبکه تلویزیونی کانال ۱۲ اسرائیل با اشاره به «قریب‌الوقوع بودن» انتقال این دو شهروند درباره زمان دقیق آن خبررسانی نکرده است.

همزمان خبرنگار آمریکایی فاکس نیوز، ترِی یینگست، در پیامی در صفحه ایکس (توئیتر سابق) خبر آزادی این دو شهروند آمریکایی را مستقلا تائید کرده است.

در پی تلاش‌های قطر ،گروه فلسطینی حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو تن از اسرای آمریکایی، یک مادر و دختر، را به دلائل بشردوستانه آزاد کرده است.

سخنگوی حماس مدعی شده است که این اقدام برای آنست که «به مردم آمریکا و جهان ثابت شود که ادعاهای (رئیس جمهور آمریکا، جو) بایدن و دولت فاشیستی او کذب و بی‌اساس هستند.»

این در حالی‌ست که در جریان حمله شبه‌نظامیان حماس، تحت حمایت مالی ونظامی جمهوری اسلامی، روز ۱۵ مهر به اسرائیل دستکم ۱۴۰۰ تن، عمدتاً غیر‌نظامی، کشته شدند و بیش از ۲۰۰ غیر نظامی و نظامی اسرائیلی و اتباع خارجی به دست شبه‌نظامیان حماس و جهاد اسلامی به گروگان گرفته شدند که از وضعیت اغلب آنها اطلاعی در دست نیست.

هر دو گروه حماس و جهاد اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار دارند.

XS
SM
MD
LG