لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۶

هیئتی از اتحادیه عرب برای رسیدگی به بحران لبنان و کشورهای عربی به بیروت می‌رود


هیئتی از اتحادیه عرب روز دوشنبه ١٧ آبان به منظور رسیدگی به بحران میان لبنان و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به بیروت خواهد رفت.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه خبر داد زکی حسام، معاون دبیرکل اتحادیه عرب، سرپرستی این هیئت را بر عهده خواهد داشت.

جورج قرداحی چند ماه پیش، یعنی قبل از آن که به مقام وزارت اطلاع‌رسانی لبنان برسد، در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود شبه‌نظامیان حوثی از خود دفاع می‌کنند و جنگ یمن «بیهوده» است.

نشر اظهارات آقای قرداحی با واکنش شدید عربستان سعودی و متحدان عربش در حوزه خلیج فارس روبرو شد. ریاض سفیر لبنان را اخراج کرد، تمامی واردات از لبنان را ممنوع کرد و سفیر خود را از بیروت برای مشورت فراخواند.

وزارت خارجه عربستان سعودی اعلام کرد که این اقدامات پس از اظهارات «توهین آمیز» قرداحی درباره جنگ یمن، و همچنین به دلیل نفوذ گروه حزب‌الله لبنان که تحت حمایت ایران قرار دارد، صورت گرفته است.

فواد سینیوره، سعد الحریری، و تمام سلام، نخست‌وزیران پیشین لبنان، نیز با انتشار بیانیه مشترکی گفتند اظهارات قرداحی آسیب جدی به «روابط برادرانه» و منافع مشترک لبنان با اعراب به‌ ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس می‌رساند.

لبنان با بحران مالی و اقتصادی کم سابقه‌ای مواجه است که بانک جهانی آن را «یکی از عمیق‌ترین رکودهای تاریخ معاصر» خوانده است.

XS
SM
MD
LG