لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۶

اسرائيل برای مقابله با تهدیدات ایران حضور خود را در دریای سرخ افزایش داده است


آرشیو
آرشیو

فرمانده سابق نیروی دریایی اسرائيل که به تازگی بازنشسته شده است می‌گوید نیروی دریایی این کشور فعالیت‌های خود را در دریای سرخ، و برای مواجهه با تهدیدات رو به افزایش ایران علیه حمل و نقل‌های دریایی مرتبط با اسرائيل، افزایش داده است.

دریاسالار الی شارویت در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس که گزارش آن روز پنجشنبه ۲۵ شهریور منتشر شد، از تایید اینکه آیا اسرائيل با یک رشته حملات و حوادث ناگوار مربوط به کشتی‌های ایران مرتبط است، خودداری کرد. اما او فعالیت‌های ایران در دریاها را به عنوان یک نگرانی اصلی اسرائيل خواند و گفت نیروی دریایی کشورش قادر است هر زمان که لازم باشد برای حفاظت از منافع اقتصادی و امنیتی اسرائيل حمله کند.

او گفت اسرائیل از کشتی‌های موشک‌انداز و زیردریایی‌ها در منطقه استفاده می‌کند.

شارویت این سخنان را چند روز پس از تکمیل دوره پنج ساله خود برای فرماندهی نیروی دریایی اعلام کرده است.

فرمانده سابق نیروی دریایی اسرائيل تایید کرد که اسرائيل محموله‌های تسلیحاتی بسیاری را که برای حزب‌الله فرستاده شده بود، توقیف کرد. او گفته است که نیروی دریایی اسرائیل در خصوص محموله‌های دریایی تسلیحاتی بسیار هوشیار است. او اما گفت با توجه به وخامت وضعیت اقتصادی لبنان، اسرائيل «هیچ» علاقه‌ای به توقیف محموله‌های سوخت برای استفاده غیرنظامی ندارد.

در همین حال، یوئل گوزانسکی، پژوهشگر ارشد و کارشناس امور ایران در «موسسه تحقیقات امنیت ملی»، نیروی دریایی اسرائيل را «خوب اما کوچک» توصیف کرد و هشدار داد که نباید خیلی به آن در خصوص استراتژی کلی اسرائيل در خصوص ایران اتکا کرد.

XS
SM
MD
LG