لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

نخست وزیر لبنان خواستار یافتن راه حل فوری برای بحران زباله در بیروت شد


نخست وزیر لبنان خواستار یافتن راه حل فوری برای بحران زباله در بیروت شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

مقام‌های لبنان روز چهارشنبه در بیروت تحت تدابیر شدید امنیتی گرد آمدند تا راه حلی برای پایان دادن به بحران سیاسی اخیر در آن کشور بیابند. ناآرامی‌های اخیر لبنان، سه هفته پیش در اعتراض به انباشت زباله در بیروت آغاز و به سرعت به یک درگیری تمام عیار تبدیل شد، که یک کشته و ده‌ها مجروح بر جای گذاشت.

نیروهای امنیتی لبنان امروز مناطق مرکزی بیروت و اطراف ساختمان مجلس را مسدود کردند تا سیاستمداران آن کشور بتوانند برای برون رفت از وضعیت سیاسی حاضر، تشکیل جلسه دهند.

نخست وزیر لبنان هم در حین این که از اعضای کابینه خود خواست راه حلی فوری برای جمع آوری زباله‌های شهری بیابند، از همه سیاستمداران در خواست کرد تا گفتگوها را به سوی موفقیت سوق دهند.

تمام سلام گفت "با نگرش مثبت و رویه فعال وارد گفتگو شوید، تا به کمک شما بحران خاتمه یابد. انباشت زباله‌ها بر مردم فشار می‌آورد و آنها را عاصی می‌کند. و ما اگر نتوانیم راه حلی پیدا کنیم، شریک پیدایش این وضعیت هستیم."

همزمان، سخنگوی پارلمان لبنان نیز خواستار آرامش و گفتگوهای چندجانبه ملی شد. با این همه پایتخت لبنان چهره نظامی به خود گرفته و از روز گذشته صدها سرباز و ده‌ها ماشین نظامی در خیابان‌های اصلی شهر مستقر شده‌اند.

حضور معترضان نیز محسوس است، و مروان معروف رهبر معترضان و پایه گذار جنبش اعتراضی موسوم به "شما بوی گند می‌دهید"، می‌گوید تظاهرات از امشب دوباره آغاز می‌شود.

به گفته مروان معروف "این دولت از مردم خود هراس دارد، برای همین راه را به سوی یک نهاد مدنی یعنی مجلس قانون‌گذاری مسدود می‌کند. ما امروز می‌خواستیم تظاهرات صلح آمیزی جلوی مجلس برگزار کنیم تا صدای خود را به گوش نمایندگان برسانیم."

بحران زباله و جنبش اعتراضی کنونی، در اعتراض به انباشت زباله در شهر و در پاسخ به فراخوان فعالان اجتماعی لبنان در فیسبوک، از سی و یکم مرداد ماه آغاز شد.

حمله پلیس به تظاهر کنندگان، دامنه درگیری‌ها را به سرعت وسیع و دولت لبنان را که از پیش نیز درگیر بحران‌های داخلی و منطقه‌ای بود، کلأ در اداره امور جاری فلج کرد.

پایه‌گذاران این جنبش آن را کاملا مردمی و مستقل از احزاب و گروه های سیاسی می‌دانند.

XS
SM
MD
LG