لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۴

نخست وزیر لبنان ممکن است استعفا دهد


نخست وزیر لبنان ممکن است استعفا دهد. اشاره "تمام سلام" به امکان استعفای دولت بدنبال تظاهرات هزاران نفر در روز شنبه در بیروت صورت می گیرد که به فساد دولتی و سوء عملکرد سیاسی دولت اعتراض دارند.

اعتراضات بدنبال بحران ناشی از یک ماه جمع نکردن زباله از خیابان ها صورت می گیرد.

یک ماه است محل دفن زباله و آشغال بیروت بسته شده و دولت هنوز برای جمع آوری زباله اقدامی نکرده است. مشکلی که نشان از فلج شدن دولتی دارد که سیاستمداران ان قادر به حل مشکلات نیستند.

پلیس برای متفرق کردن مردم از گاز اشک آور و فشار آب استفاده کرد و حتی با آنان دست به گریبان شد.

یکی از تظاهرکنندگان گفت: "ما امروز علیه فرقه گرائی دولت لبنان به اینجا آمده ایم. علیه پارلمان دزد ها که از جیب ما می دزدند. جوانان را مجبور به مهاجرت می کنند. ما علیه بیکاری فقر و گرسنگی تظاهرات می کنیم. آب و برق نداریم. تنها کاری که خوب بلدند آب پاشیدن به ماست در حالی که آب خانه های ما را قطع کرده اند."

معترضان فریاد می زدند: "مردم خواستار سقوط رژیم هستند." شعاری که در زمان خیزش بهار عرب محبوبیت داشت.

روز شنبه صدای تیراندازی در خیابان های پایتخت شنیده شد.

در درگیری های این تظاهرات ده ها نفر از جمله چند مامور پلیس زخمی شدند. به گفته رهبران تظاهرات چندین نفر نیز بازداشت شده اند.

در پی این بحران نخست وزیر لبنان روز یکشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی به معترضان گفت او آماده گفتگو است و افزود: "اگر جلسه آتی کابینه او که روز پنج شنبه تشکیل می شود سازنده نباشد نیازی به هیئت وزیران نخواهد بود." که می تواند به معنای استعفای دولت او باشد.

XS
SM
MD
LG