لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

صدور حکم «حبس ابد» برای دو عضو حزب‌الله در رابطه با پرونده ترور نخست وزیر سابق لبنان


آرشیو
آرشیو

قضات یک دادگاه تجدیدنظر بین المللی روز پنجشنبه دو تن از اعضای گروه شبه نظامی حزب‌الله لبنان، که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است، را به دلیل نقش‌شان در ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان، و مرگ ۲۱ نفر دیگر در سال ۲۰۰۵، به حبس ابد محکوم کردند.

هرچند هیچ یک از دو محکوم، یعنی حسن حبیب مرعی و حسین حسن عنیسی، دستگیر و یا برای محاکمه به دادگاه ویژه در مورد لبنان که در هلند برگزار شد فرستاده نشده‌اند. بلکه آنها به طور غیابی محاکمه شدند و همچنان آزاد هستند.

به نوشته آسوشیتدپرس، مرعی و عنیسی در ماه مارس در دادگاه تجدیدنظر در پنج مورد از جمله مشارکت در قتل عمدی حریری و ۲۱ نفر دیگر گناهکار شناخته شدند.

انفجار بزرگ یک دستگاه کامیون بمب‌گذاری‌شده بیرون هتلی در ساحل بیروت و در حالی که کاروان حریری از کنار آن می‌گذشت باعث کشته شدن او و ۲۱ نفر دیگر شد. آن انفجار ۲۲۶ نفر دیگر را نیز زخمی، و لبنان را وارد آشفتگی سیاسی عمیق‌تری کرد.

مرعی و عنیسی حدود دو سال پیش و پس از یک محاکمه طولانی در یک دادگاه ویژه تبرئه شده بودند. آن دادگاه بین المللی اما یک عضو دیگر حزب‌الله را آن زمان گناهگار شناخته شد. دادستان‌ها سپس درخواست تجدید نظر در حکم دادگاه را کردند.

رای آن دادگاه که در سال ۲۰۲۰ برگزار شد خشم لبنانی‌ها را برانگیخت. قضات آن دادگاه گفته بودند هیچ مدرکی دال بر دست داشتن رهبری حزب‌الله و سوریه در آن بمب‌گذاری وجود ندارد. اما آنها افزودند ترور حریری در زمانی صورت گرفت که او و متحدانش درخواست‌ها برای خروج نیروهای سوریه از لبنان را بررسی می‌کردند.

XS
SM
MD
LG