لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۳

تشکیل دولت جدید در لبنان و استعفای یک عضو آن


نخست وزیر جدید لبنان، نجیب میقاتی، در حال سخنرانی پس از معرفی اعضای کابینه جدید در کاخ ریاست جمهوری در شرق بیروت - ۱۳ ژوئن ۲۰۱۱
نخست وزیر جدید لبنان، نجیب میقاتی، در حال سخنرانی پس از معرفی اعضای کابینه جدید در کاخ ریاست جمهوری در شرق بیروت - ۱۳ ژوئن ۲۰۱۱

لبنان دولتی جدید تشکیل داد. کابینه جدید در حالی تشکیل می شود که پنج ماه پیش، دولت ائتلافی سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان با تلاش گروه شبه نظامی حزب الله و متحدانش سقوط کرد.

یک مقام رسمی لبنان روز دوشنبه خبر تشکیل دولت جدید به نخست وزیری نجیب میقاتی را که از حمایت حزب الله لبنان برخوردار است، اعلام کرد.

حزب الله لبنان در کابینه ۳۰ عضوی، اکثریت را به خود اختصاص داده است.

اما پس از گذشت چند ساعت از تشکیل دولت جدید، نشانه هایی از تضعیف آن دیده شد. نخست وزیر جدید باید دست کم یکی از اعضای کابینه پیشنهادی خود را پیش از معرفی آنها به پارلمان لبنان، تغییر دهد.

طلال ارسلان، سیاستمدار دروزی و متحد حزب الله که سمتش در کابینه جدید وزیر مشاور معرفی شده بود، استعفا داد و علت اقدام خود را اختلاف سیاسی با میقاتی عنوان کرد.

لبنان از زمان سقوط دولت ائتلافی سعد حریری در ماه ژانویه که از حمایت غرب برخوردار بود، فاقد یک دولت بوده است. سقوط دولت سعد حریری با خروج اعضای حزب الله لبنان و متحدانش از کابینه او صورت گرفت.

موضوع اختلاف آقای حریری و حزب الله لبنان، تحقیقات یک دادگاه بین المللی مورد حمایت سازمان ملل متحد، درباره ترور سال ۲۰۰۵ رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان و پدر سعد حریری بوده است.

گفته می شود پیش نویس مهر و موم شده ادعانامه دادستان های سازمان ملل متحد، اعضای حزب الله لبنان را با بمبگذاری بیروت که به کشته شدن رفیق حریری منجر شد، مرتبط می داند.

XS
SM
MD
LG