لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۲

سعد حریری در ششمین سالگرد قتل پدرش رفیق حریری گریست


سعد حریری در ششمین سالگرد قتل پدرش رفیق حریری گریست
سعد حریری در ششمین سالگرد قتل پدرش رفیق حریری گریست

سعد حریری ، نخست وزیر موقت لبنان روز دوشنبه در ششمین سالگرد قتل پدرش رفیق حریری گریست.

شش سال پیش، در سال ۲۰۰۵ انفجار یک کامیون حامل مواد انفجاری، رفیق حریری و ۲۲ تن دیگر را در بیروت از پا درآورد. دادگاهی بین المللی که کار رسیدگی به پرونده قتل رفیق حریری را برعهده دارد، هنوز نتوانسته است هویت عاملان این واقعه را مشخص کند.

سعد حریری در سال ۲۰۰۹ به نخست وزیری لبنان رسید اما ماه گذشته در اقدامی سیاسی که در مخالفت با دادگاه رسیدگی به قتل رفیق حریری انجام گرفت، این مقام را ازدست داد. آقای حریری تازمان تشکیل کابینه جدید که ریاست آن با نجیب میقاتی است، ریاست موقت دولت لبنان را برعهده خواهدداشت. نجیب میقاتی از حمایت حزب الله لبنان برخوردار است..

گروه شیعی حزب الله لبنان و متحدانش با بیرون آوردن وزیران مورد حمایت خود از کابینه وحدتِ سعد حریری، در روز ۱۲ ژانویه، سبب سقوط آن شدند. حزب الله آقای حریری را برای رد نتایج تحقیقات دادگاه که نشانه هایی از دخالت حزب الله در بمب گذاری دیده بود در فشار گذاشته بود.

حزب الله هرگونه دخالت در این بمب گذاری را رد می کند.

روز یکشنبه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و هیلاری کلینتون وزیرخارجه آمریکا از کابینه جدید لبنان خواستند با دادگاه بین المللی سازمان ملل همکاری کند. آقای اوباما گفت « آمریکا تلاش هایی را که به قصد دخالت در کار دادگاه یا ایجاد تنش در لبنان انجام شود تحمل نخواهد کرد.»

XS
SM
MD
LG